Kategoriler
Genel

BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ !

Altında 1980’den bu yana böylesi görülmedi! Eksperler altın fiyatlarında rekor amacıyla tarih verdi
Altın fiyatlarındaki düşüş eğilimi devam eder iken ons altın doğrultusunda büyük bir sıkışma bulunduğu görülüyor. Konuyla alakalı eksperlerdan çok mühim uyarılar geldi.
Fed’in aşırı a’gresif şahin para siyasetine devam edeceği beklentisi piyasalarda hisse senedini baskılarken ABD Hazine tahvil getirileri ve dolar endeksini yükseltiyor.

Bu varlıkların artması kıymetli metal performansını baskılıyor. Önceki gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamaları ardından bir oran yükseliş gösterse de Fed ardından tekrar değer kayıbı yaşam sürdüren ons altın 1.656 dolara kadar geri çekildikten sonra dün 1.660 doların üstünde alıcı buldu. Bir vakit altının 1.660-1.680 dolar bandında kalması bekleniyor.

Ons altın amacıyla aylık manzara d’epresif hareketlerin vakitceğine işaret ediyor. ABD Merkez Bankası (Fed) yüzde 80 olasılıkla beklenen 75 baz puanlık faiz artışını gerçekleştirdi. Sonuç olarak Fed, siyaset faizini yüzde 3.00 – 3.25 aralığına çekmiş oldu. Bu, 1980’li yıllardaki Paul Volcker döneminden beri en a’gresif sıkılaşma döngüsü.

Fed’in açıkladığı ekonomik projeksiyonlarda faizlerin uzun dönemde yüksek kalacağına yönelik işaretler var. 2022 yılsonu ortalama Fed fon faizi %4.4 orantısında açıklandı. Altı üye noktasal grafikte %4.4 – %4.9 arasında oy kullanmış. Bu beklenenden daha şahin. 2023 senesi medyanı ise %4.6 olarak açıklandı. Açıklanan projeksiyonlardaki faiz öngörüleri Fed’in şahinleştiğine işaret ediyor. Bu halde kuvvetli dolar ilişkisinin devam etmesi beklenebilir.


Eksperlera göre k’uvvetli dolar nedeniyle altının faaliyetlerini 1.660/1.680 arasında izlemeye devam edeceğiz. Mevcut trendde 1.660’ın kırılması düşüşü daha da derinleştirebilir. Burada 1.648’in mühim bir destek bulunduğuna ilgi çekiliyor. Anlamlı yükseliş amacıyla ise 1.690 doların üstünde hareket gerekiyor. Bu seviyenin aşılması direnç olarak 1.705 doları karşımıza çıkarıyor.

– Altında 1980’den bu yana böylesi görülmedi! Eksperler altın fiyatlarında rekor amacıyla tarih verdi

Rusya ile Ukrayna arasında yükselen siyası en’dişelerin ve 980.25 TL orantısından alınan desteğin etkisiyle gram altında yükselişler görülüyor.

– Altında 1980’den bu yana böylesi görülmedi! Eksperler altın fiyatlarında rekor amacıyla tarih verdi

Yükselişlerde 1.008 TL direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ve 980.25 oranı altı fiyatlamalarda ise 968 ve 953.50 destek oluşturuyor. Uzun vadede ise altında alım fırsatı gören eksperler var. Birçok kıymetli metal uzmanı senenin son çeyreğinde gramda 1.250 lira ve üstünde yeni rekorlar beklentisi içersinde olduklarını vurguluyorlar.

Altın madencileri, Fed’den son 10 senenin en şahin faiz artırımları ile karşı karşıya kalınsa da altına ilginin devam edeceğine inanıyorlar. Denver Altın Forumu’na katılan maden şirketlerinden 10’unun yöneticileri ile oluşturulan anket yılsonunu kadar fiyatın 1806,10 dolar ons oranına ulaşacağı beklentisini meydana koydu. Dünya Altın Konseyi Başkanı Joseph Cavatoni de yaptığı konuşmada, “Merkez bankalarının da aralarında bulunduğu yatırımcıların altın alımı ile ilgilenmeye devam ettikleri görmeyi sürdüreceksiniz. Jeopolitik tehlikeler altını yatırımcıların akıllarında ön sırada tutmaya devam ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir