Kategoriler
Genel

Bu 7 belirti

Günümüzde eskiye nazaran bir çok hastalıklarda artış meydana geldi.Özellikle diyabet hastalığı artık çocukluk çağı hastalıkları arasına girmiş durumda.Sizde de bu belirtiler var ise muhakkak doktora başvurmalısınız… Bu 7 Belirtinin 4’ü varsa, Kan Şekeriniz Yüksektir Önlem Alın. Son meydana getirilen araştırmalara gore; ülkemizde diyabetik hastalar tüm nüfusun yüzde 13.5’ini oluşturuyor. Hemen hemen diyabet tanısı almamış, ancak bozulmuş glukoz toleransı olan ve diyabete aday biri olan kişilerle beraber bu oran yüzde 33 gibi yüksek bir rakama çıkıyor.Kısaca, Türkiye nüfusunun onda birinden fazlası şu anda diyabetik, onda ikisi de birkaç yıl içinde diyabet tanısıyla karşılaşacak. Diyabet tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığı hızla artan önemli bir sağlık problemi.

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, diyabetin 7 önemli sinyalini sıralıyor.Kontrol altına alınamayan diyabet damarların yapısını bozuyor. Bunun sonucunda; kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, kalıcı görme kaybı başta olmak üzere tüm organlarda komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor.Bu kadar ciddi bir sağlık sorunu olan diyabet, sağlıklı beslenme alışkanlığı, medikal tedavi ve düzenli egzersizden oluşan bir yaşam şekliyle takip edildiğinde bu komplikasyonlar önlenebiliyor. Sadece erken tanı ve tedavi için öncelikle diyabetin belirtilerini tanımak ve vakitında hekime başvurmak çok önemli.

DİYABETİN (ŞEKER) 7 ÖNEMLİ BELİRTİLERİ
1. Ağız kuruluğu : Diyabet öncesi dehemmiyet erken fark edilip kafi önlemler alınmazsa yorulan pankreas kan şekerini denetim etmeye kafi gelecek kadar insülin salgılayamaz hale geliyor. Bu durumda önce toklukta kan şe-kerleri yükselmeye başlıyor. Ağız kuruluğu ve çok su içme bu sürecin ilk emarelerini oluşturuyor.
2. Gece idrara kalkma: Ağız kuruluğuna bağlı çok su içmenin yanı sıra kanda yükselen kan şekerinin böbrek üzerinde yarattığı basınç sebebiyle hastalar gece uykudan idrar ihtiyacıyla uyanmaya başlıyor. Gecede bir kere idrara kalkmak normal sayılıyor. Ancak birden daha fazla sayıda uykunun idrar ihtiyacıyla bölünüyor olması, akla diyabeti getirmeli.

3. Bacaklarda kramplar: İnsülin azlığı nedeniyle kanda şeker yükselirken hücre içine girip yakıt olarak kullanılamadığı için hücrelerde bir enerji açlığı ortaya çıkıyor. Halsizlik, bacaklarda kramplar, aşırı tatlı isteği, sabahları zor uyanma, gün içinde uyku hali, konsantrasyon azalması bu dönemde süregelen ve kandaki şeker yükseldikçe artan emareleri oluşturuyor. Bu tür şikayetleri olan kişilerde açlık kan şekeri düzgüsel olsa bile tokluk şekerlerinin takibinin ya da şeker yükleme testinin mutlaka yapılması gerekiyor.
4. Uyuklama: Kanda şeker yüksek olmasına rağmen yakıt olarak kullanılamadığı için hücreler enerjisiz kalıyor. Bu durum beyin ve sinir sistemi hücrelerinin enerji azlığına yol açınca; uyku hali, konsantrasyon azlığı ve gün içinde uyuklama şikayetleri ortaya çıkıyor.


5. Kaşıntı: Kandaki şeker yükselmeye başlayınca cilt kuruyor ve genel bir vücut kaşıntısı başlıyor. Bu kaşıntı hanımlarda g’enital bölgede daha yoğun olabiliyor.
6. Genital mantar enfeksiyonları: Vücut sıvılarında artan şekerin mikropların üremesini kolaylaştırmasına bağlı olarak kadınlarda sık idrar yolu enfeksiyonları ve genital bölgede kaşıntıyla beraber tekrarlayan mantar enfeksiyonları gelişebiliyor.

7. Kilo kaybı: Pankreasın insülin rezervi azaldıkça açlıkta da kan şekeri yükselmeye başlıyor. Şekerin kanda yükselmesine rağmen kullanılamaması nedeniyle hücrelerin enerji açlığı arttıkça hücreler enerjiyi yağ ve kas hücrelerinin p’arçalanmasıyla elde etmeye çalışıyor. Bu dönemde yukarıdaki şikayetlere ek olarak kilo kaybının ortaya çıkıyor. Peki Diyabet niçin artıyor? Diyabet sıklığı bir çok nedene bağlı olarak artıyor. En önemli nedenler arasında ise aşırı karbonhidratlı gıda tüketimi, fast-food ve şekerli içecek tüketiminin artması, kilo alma, hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir