Kategoriler
Genel

Bu Alışkanlıklardan Vazgeçin..

Alzheimer Hastası Olmamak İçin Terketmeniz Ve Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık Demans hastası olan bir tanıdığınız varsa hastalığın birey ve ailesi üzerindeki tesirini çok iyi bilirsiniz.
Alzheimer bir demans çeşididir ve maalesef tedavisi yoktur.
Peki haftada üç defa spor yapmanın demansa yakalanma şansını %70 azalttığını biliyor muydunuz?
Amerikan Alzheimer Derneği, 5 milyondan fazla Amerikan’ın Alzheimer hastası bulunduğunu ifade ediyor.
İlaçlar hastalığın belirtilerini azaltırken, Alzheimer için kesin bir tedavi yöntemi hala bulunamadı.
Demansa yakalanmak istemiyorsanız derhal terketmeniz gereken 9 alışkanlık:

1- Sigarayı bırakın
Sigara içmek vücudunuz çeşitli bölgelerine zarar verir ve beyin de bunlardan biridir. Sigara içenlerin, içmeyenlere oranla Alzheimer’a yakalanma riski %45 daha fazla.
İşte sigarayı bırakmanız için iyi bir neden.
2- daha çok B12 vitamini alın
B vitamini sizi demanstan korur. Finlandiya’da meydana getirilen bir araştırmaya nazaran B12 vitaminini ne kadar çok alırsanız, Alzheimer’a yakalanma riskiniz o denli düşüyormuş.
Genelde yaşlılarda B12 vitamini eksikliği görülmekte. B12 vitamini yumurtada, ette, balıkta ve deniz mahsullerinde bol miktarda bulunmakta.


3- Daha etken olun
düzenli olarak spor yapın. Hem kalbiniz tertipli atacaktır bununla beraber kan dolaşımınız sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir.
Tansiyonunuza dikkat etmenizde de yarar var. Orta yaşlıysanız ve kolesterolünüz yüksekse, Finlilerin yaptığı araştırmaya gore demansa yakalanma riskiniz çok fazla.
4- daha çok D vitamini alın
D vitamini eksikliği Alzheimer’a niçin olmakta.
ABD’de yapılan bir araştırmada D vitamini eksikliğinin Alzheimer’a yakalanma riskini %125 arttırdığı görüldü. Araştırmacı Miia Kivipelto, SVT’ye “D vitamini alımı Alzheimer’a yakalanmamak için önemli faktörlerden” dedi.
Olabildiğince güneş ışığı almaya çalışın. Güneşin fazla olmadığı yerlerde yaşıyorsanız D vitamini takviyesi alın.

5- Kahve için
Kahve içiyor musunuz? Çoğu birey bilmese de kahve beyninizi korumakta.
Kahve bol miktarda magnezyum içerir ve güçlü bir antioksidandır. Alzheimer’a yakalanma riskinizi %50 azaltır. İtalya’da yapılan bir araştırma günde bir bardak kahve içmenin Alzheimer’ı önlediğini savunuyor.
6- Başınızı koruyun
Başınızı çok sert bir yere çarparsanız demansa yakalanma riskiniz var. ABD’de yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı görüldü.
Motor sürüyorsanız kask takmayı dikkatsizlik etmeyin.
7- Alkol tüketiminizi azaltın
Fazla alkol tüketimi demans riskini arttırıyor.
Günde bir kadeh şarap içmenin Alzheimer’ı önlediğine dair araştırmalar olsa da fazla alkol tüketiminin Alzheimer’a neden olduğu bir gerçek.

8- Beyin egzersizleri yapın
Beyninize tıpkı kaslarınıza davranılmış olduğunız gibi davranmalısınız.
Bunun için de en bilinen yöntemler bulmaca çözmek ve puzzle. Yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin. Yeni şeyler öğrenirken beyniniz extra efor sarfeder ve bu da sizin için sıhhatlidır.
9- İyi dinlenin
Araştırmacılar stresle demans içinde bir bağlantı olduğuna inanıyorlar. Stres kişiden kişiye değişebilen bir ölçüye sahip. Bundan dolayı Alzheimer’ı gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor.

Gene uyku beyin için çok önemlidir. Yeterince uyumamak demansa yol açmaktadır. İsveç’te yapılan bir araştırmada uyku sorunu olan erkeklerin demansa yakalanma risklerinin bir hayli fazla olduğunu kanıtladı.
El ele vererek bu bilgilerin yayılmasını sağlayabilir ve insanları demans hakkında şuurlendirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir