Kategoriler
Genel

Bu fırsatı kaçırmayın!

Denetim korkusu galericileri harekete geçirdi: Otomobil fiyatları 100 bin TL’lik sert düşüş yaşadı Otomobil sektörünü canlandırmak amacıyla yürürlüğe konan 6 ay ve 6 bin kilometre şartına uyulup uyulmadığı konusunda Ticaret Bakanlığı, Ticaret İl Müdürlükleri aracılığıyla 15 Eylül’den itibaren 81 ilde denetimlere başlayacak. Bu denetimlerden çekinen galericiler ise elindeki sıfır araçları bayi liste fiyatıyla online satış sitelerine koyunca bir çok aracın fiyatında 100 bin TL’lik düşüş yaşandı Denetim korkusu galericileri harekete geçirdi Galericiler 6 ay ve 6 bin kilometre düzenlemesiyle beraber yaklaşık 18 bin adet ikinci el ve sıfır aracı online platformda satışa çıkardı. 15 Eylül’den sonra 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlamasına takılmak istemeyen galeriler, fahiş kazancını neredeyse sıfıra indirdi. Geçmiş dönemlerde bayiden aldıkları sıfır araçlara 50-100 bin lira fark koyarak satan galerilerin, yasal düzenlemeyle birlikte bayi liste satış fiyatına gerilediği gözlemlendi.
Araç fiyatları bayi fiyatlarına yaklaştı

Türkiye’de en fazla satışı uygulanan vasıtalardan Fiat Egea 1.3 Multijet Urban Dizel Manuel Sedan aracının fiyatı bayide 529 bin 900 lirayken, çevrimiçida da 549 bin liraya kadar geriledi. Egea’nın bu alternatifi planlama öncesinde arz aksilikindan kaynaklı sıra makaleldığı için galericiler yönünden minimum50 bin lira farkla satılıyordu. Yine en fazla satılan bir diğer model olan Renault Clio 1.0 TCe Joy Benzin Yarı Otomatik Hatcback aracının bayi fiyatı 485 bin 900 lira iken çevrimiçi da fiyatı 458 bin 500 liraya kadar geriledi. Bayi fiyatından daha az fiyata satılan ikinci el sıfır Clio, galerilerin planlamaye takılmamak için vasıtaları daha uygun fiyatlı fiyata verilenni de meydana koydu.
Araçlar normal satış fiyatlarına dönüyor

Fiyatları aşağıya çekilen modeller arasında Citroen de bulunmakta. Citroen C3 1.2 PureTech Shine Bussines Benzin Otomatik Hatcback aracının sıfır bayi satış fiyatı 537 bin lira iken, çevrimiçi satış platformunda galericinin sattığı fiyat ise 538 bin lira oldu. Opel Corsa 1.2 Elegance Benzinli Otomatik Hatcback aracının sıfır bayi satış fiyatı 599 bin 900 lirayken, internette 598 bin liraya satışa çıktı. Yine pazarının en fazla tercih edilen ve sıraya makalelan vasıtalarından Skoda Scala 1.0 TSI Comfort Benzinli Otomatik aracın sıfır model bayi satış fiyatı 619 bin 900 lira iken, bu zamancın internet satış fiyatı ise 630 bin liraya kadar düştü.
Arz sorunu çözülürse indirimler ikinci el araç sektörüne de yansır

RS Oto Ekspertiz Marka Başkanı Fatih Yanık, “Son 3 aya baktığımızda yaklaşık 200 bin adet sıfır kilometre binek ve hafif ticarinin satıldığını görebiliyoruz. Yani sıfır araç var ve satılmış. Ancak nihai tüketici bulamamış. Bu durum alınan kararların etkisiyle yıl sonuna doğru değişecek, nihai tüketici bayilerden sıfır kilometre araca ulaşacaktır. Sıfır araç problemi ortadan tamamen kalktığı takdirde sene sonuna kadar ikinci elde fiyatlar ortalama yüzde 20 dolayında düşüş gösterebilir” diye konuştu. Arabam.com sistemini güncelliyor Yeni 6 ay ve 6 bin kilometre düzenlemesine takılmamak için fırsat kollayan satıcılara karşı sahibinden.com’dan sonra arabam.com da sistemini buna göre düzenleyecek. Düzenlemenin Eylül ayı içerisinde tamamlanacağı tahmin ediliyor.
Ticaret Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe konan 6 ay ve 6 bin kilometre şartı kapsamında 15 Eylül’de başlayacak olan denetimler galericileri harekete geçirdi. Pek çok galerici elinde bulunan sıfır araçları bayi liste fiyatına online sitelere satışa koyunca araç fiyatları 100 bin TL’lik sert bir düşüş yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir