Kategoriler
Genel

Bu tarihe dikkat

Son dakika: Yatırımcılar 30 Haziran günü altın fiyatını takip edecek. Dolar/TL kurundaki güçlü hareket nedeniyle 1000 liranın altına düşen gram altın fiyatı, BDDK tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre bugün de düşmeye devam etti. Altın yatırımcıları altın fiyat tahminlerini araştırırken, analistler ardı ardına açıklamalarda bulundu.Peki 1 ons altının, 1 gram altının fiyatı ne kadardı ve kaç TL oldu? Bu, piyasadaki son dakika geliştirme ve canlı anlık fiyatlar..

 

Son Dakika: Bir ons altının fiyatı yatay hareket etmeye devam ederken, altın gramının önünde aktif saatler var. Küresel piyasalardaki durgunluk korkularının merkez bankası sıkılaştırma politikalarını azaltabileceğine dair beklentiler yeni haftaya Cuma günü fiyatlarının pozitif çıkmasına neden olurken, banka yetkililerinin sözlü tavsiyeleri ABD ve Avrupa’daki merkez bankaları endişe merkezinde olacak. yatırımcılar, hafta boyunca yoğun bir veri akışı ile. Küresel piyasalarda zaten yüksek olan durgunluk korkuları varlık fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Başta ABD olmak üzere artan resesyon risklerinin merkez bankalarının politika kapsamını daraltarak risk iştahını artırması beklenirken, para piyasasındaki faiz artışlarına ilişkin pozitif değerlemelerin azalması bekleniyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Temmuz ayı toplantısında faiz oranlarını %95 olasılıkla 75 baz puan artıracağı yönündeki piyasa beklentisi 85’e düşerken, 50 baz puanlık artış olasılığı %65’e geriledi. Eylül toplantısı.. . Yılın son iki toplantısında piyasanın 25 baz puanlık artış beklentisi daha da güçlendi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı kararlarını vereceklerini açıklamasının ardından bu hafta makroekonomik verilerin açıklanacağı ve merkez bankası yetkililerinden sözlü talimat bekleniyor.

RUSYA ALTININDA G7 İKONLARI

Ayrıca Almanya’nın Bavyera eyaletinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’nde liderler bir araya gelirken, ABD Başkanı Joe Biden, Rusya savaşı nedeniyle G7’nin Rusya’dan altın ithalatını yasaklayacağını açıkladı. Öte yandan, söz konusu adımın etkisi teknik nedenlerle zayıf olsa da altının ons fiyatı Cuma günkü kapanış fiyatının %0,5 üzerinde alıcı buluyor 1.837$. Dün başlayıp yarın sona erecek olan tepeden gelen haber akışının varlık fiyatları üzerinde etkisi olması bekleniyor.

KARARLAR GRAMLARIN ALTINDA DEVAM ETTİ
20 Aralık’ta Döviz Korumalı Mevduat Sistemi devreye alınmadan önce 1.062 lira ile tüm zamanların rekorunu kıran altın gramı, bu tarihten sonra 500 liranın biraz altına indi. Ancak son haftalarda dolar/TL kurunun 17,50 TL’yi görmesiyle birlikte gram altın fiyatı bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesini hedefleyerek 100 TL’yi hedefliyor. Altının gram cinsinden fiyatı daha sonra düşerek 1010 ile 1025 lira arasında dalgalandı. Ancak Cuma günkü BDDK kararının ardından dolar kurundaki sert düşüş, gram altı değer kaybına yol açarak 971 liraya kadar geri çekildi. 992 liradan başlayan bir gram altının fiyatı bu sabah düşmeye devam etti. Altın gram şu anda %3’e yakın kayıpla 965 liradan satışa sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir