Kategoriler
Genel

buğday alabilir

Rusya ile Ukrayna içinde yaşanan harp sebebiyle besin tedarik zincirleri kırıldı. Özellike buğday tedariki sıkıntıya düşen ülkeler hal çaresi aramaya başladı. Mısır, Türkiye, Çin, Bosna, Sudan, Nijerya, İran’ın Rusya yerine Hindistan’dan daha ucuza buğday alabileceği iddia edildi. Dünya’da yer edinen habere bakılırsa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve peşinden Rusya’ya yönelik batı yaptırımları Karadeniz bölgesinden buğday ihracatını negatif etkileyerek başta Afrika ve Batı Asya olmak suretiyle birçok ülkede besin güvenliğini tehlikeye atıyor. Rusya ve Ukrayna’ya hamile kalmamak için birçok ülke alternatif tedarikçi arıyor. Bu da dünyanın önemli buğday üreticilerinden Hindistan için büyük bir fırsat oluşturdu. Geçtiğimiz hafta en büyük ithalatçı Mısır’da büyük bir ihale alan Hindistan’ın Türkiye, Çin, Bosna Hersek, İran, Nijerya ve Sudan ile de görüşmeler yaptığı belirtiliyor.

Küresel stokun yüzde 9’una haiz
Dünyanın en büyük ikinci buğday üreticisi olmasına ve küresel stokların ortalama yüzde 9’una haiz bulunmasına karşın geleneksel olarak büyük bir buğday ihracatçısı olmayan Hindistan, savaşın yol açtığı küresel buğday krizinde stoklarını devreye soktu. Önemli bir buğday ihracat üssü haline gelen Hindistan 2021/22 mali senesinde ihracatını 2.1 milyon tondan tüm zamanların en yüksek seviyesi 7.85 milyon tona çıkardı. Sadece Nisan-Ağustos döneminde geçen yıla oranla yüzde 50 artışla 4 milyon tonluk ihracat anlaşması yaptı. Tüketimini karşılamak için büyük ölçüde Ukrayna buğdayına bağımlı olan Mısır, İran, Bangladeş ve Endonezya gibi ülkelere buğday tedarik eden Hindistan’ın birkaç gün ilkin Mısır tarafından önemli bir tedarikçi olarak onaylandı. İç talebi karşılamak için geleneksel olarak ucuz Ukrayna ve Rus buğdayına güvenen Mısır, Madhya Pradesh, Punjab ve Maharashtra’da yaptığı incelemeler daha sonra Hint buğday çeşitlerini tasdik verdi. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili Hindu Business’a yaptığı açıklamada, Hindistan’ın şu anda “Mısır, Türkiye, Çin, Bosna, Sudan, Nijerya, İran dahil olmak üzere çeşitli ülkelerle buğday ihracatına başlamak için görüşme halinde” olduğunu söyledi.

Yılda 12 milyon ton ihracat yapabilir
Hindistan Ticaret Bakanı Piyush Goyal, attığı bir tweet ile “Hintli çiftçiler dünyayı besliyor. Mısır, Hindistan’ı buğday tedarikçisi olarak onayladı. Dünya, istikrarlı bir besin arzı için emin alternatif kaynaklar ararken, Başbakan Narendra Modi’nin hükümeti devreye giriyor. Çiftçilerimiz tahıl ambarlarımızın taşmasını sağladı ve biz dünyaya hizmet etmeye hazırız.” dedi. Ülkenin 2022-2023 döneminde ihracatını büyütmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Piyasadaki işlemciler, arz sıkışıklığının devam etmesi halinde gelecek satış senesinde Hindistan’ın 11-12 milyon ton ihracat gerçekleştireceğini tahmin ediyor.

Yüksek taban fiyat ile üretim teşvik ediliyor
Hindistan, dünya çapında pirinç ve buğday üretiminde ikinci ve baklagillerde ön sırada yer alıyor. Hindistan hükümeti; yeni çeşitler ve üretim teknolojileri, örneğin tohum, zararlılarla savaşım gibi mevzusunda araştırma, geliştirme ve çiftçileri eğitme faaliyetlerine mühim kaynaklar ayırıyor. Hem merkezi hükümet bununla birlikte eyalet yönetimleri buğday benzer biçimde mamüller için su, gübre, tohum, enerji, sulama, kimyevi maddeler ve ziraat kredileri gibi girdilerde çiftçileri destekliyor. Hindistan’da buğday üretimi, son beş yılda büyüyen ekim alanları ve bereketlilik sayesinde artıyor. Taban fiyatların yüksek olması yardımıyla, buğday ekilen eyaletlerde sulanan arazilerde buğday tercih ediliyor. Kışın ekilen mısır, baklagiller, yağlı tohum ve diğer tahıllara kıyasla daha istikrarlı verime sahip olmasından ötürü çiftçiler buğdaya rağbet gösteriyor. Son on yılda buğday ekim alanları 29-31.6 milyon hektar içinde gerçekleşti. Temmuz 2021-Haziran 2022 döneminde üretimin 111,32 milyon ton ile rekor seviyede gerçekleşmesi bekleniyor. Ton fiyatı 350 dolar ile rakiplerinden daha ucuz Hindistan’ın düşük ihracat fiyatı avantajına sahip olduğu belirtiliyor. Avustralya, Kanada, AB ve Amerika fiyatı ile karşılaştırıldığında fiyatların daha düşük olduğu görülüyor. S&P Global Platts tarafından yapılan bir analize göre Hindistan’ın ihracat fiyatı ton başına 350-360 dolar civarında. Avustralya beyaz buğdayının satış fiyatı 11 Nisan’da 387 dolar olurken, AB %11.5 proteinli buğdayın fiyatı 394 dolar/ton FOB olarak gerçekleşmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir