Kategoriler
Genel

BUĞDAY FİYATLARI

Buğday fiyatları 9,5 senenin zir’vesine fırladı! Tarım Bakanlığı’ndan son dakika buğday açıklaması
Rusya’nın, dünyanın önde gelen ve Avrupa’nın “ekmek sepeti” olarak tanınan Ukrayna’ya yönelik as’keri müdahalesiyle emtia fiyatlarındaki yükseliş ivme kazanırken, buğday fiyatları 9,34 dolarla 9,5 senenin zir’vesine tırmandı.

 

Buğday fiyatlarında yaşanan ilerleme ardından Tarım ve Orman Bakanlığı, bağlı ve alakalı kuruluşlarıyla beraber uluslararası ilerlemeleri yakından takip ettiğini ve lüzumlu tedbirleri aldığını açıkladı.
Rusya’nın Ukrayna’yı müdahalesiyle buğday ve mısır fiyatları sert biçimde yükseldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalamasıyla derinleşen k’rizin ardından tarım emtiasında gözlenen yükseliş, Rusya’nın Ukrayna iş’galini adeta başlatmasıyla ivme kazandı. İş’galle beraber, Rusya ve Ukrayna’nın üretimdeki ağırlığı nedeniyle buğday, emtia piyasalarında ana aktör oldu.

Buğday fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı iş’gale başlamasıyla 9,34 dolarla Ağustos 2012’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Bugün yüzde 6’ya yakın artan buğday fiyatları, haftalık bazda yüzde 16,3, senebaşına göre ise yüzde 21,3 artış kay’detti.

Buğday geçtiğimiz senesi da yüzde 20,3 yükselişle tamamlamıştı. Buğday fiyatlarının geçtiğimiz sene yükselmesinde talebin yükselmesine rağmen üretim tahminlerindeki azalış, ihracatın artması, arza yönelik kay’gılar ve olumsuz hava koşularının üretimi etkilemesi etkili olmuştu.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NDAN BUĞDAY AÇIKLAMASI

Tarım ve Orman Bakanlığı, bağlı ve alakalı kuruluşlarıyla beraber uluslararası ilerlemeleri yakından takip ettiğini ve lüzumlu tedbirleri aldığını açıkladı. Bakanlık, “2022 senesi hububat üretimine yönelik olumlu beklentilerle beraber ülkemiz besin arzında bir sorun öngörülmemektedir.” dedi.

KAHVE ÜZERİNDE SATIŞ BASKISI

Mısır fiyatları ise bugün yüzde 5’in üstünde arttı ve 7,16 dolarla Mayıs 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Bugün ilaveten pamuk fiyatlarında yüzde 1, soya fasulyesinde yüzde 4,5, kakaoda yüzde 0,5 seviyesinde artışlar görülürken, kahvede yüzde 0,2 seviyesinde azalış yaşandı. Şekerde ise yatay bir seyir izleniyor.

Soya fasulyesi de 17,56 dolarla Eylül 2012’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Analistler, gübre ve enerji maliyetlerindeki yükselişin genel olarak tarım emtia fiyatlarındaki yükselişi tetiklediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir