Kategoriler
Genel

BURSA

Bursa’da yüzyıllardır Emirsultan Hazretleri’nin türbesinin ve camisinin varbulunduğu mahallede davul çalanların davulunun patladığı, tokat yediği, aklını kaybettiği ve değişik durumlara büründüğü yönündeki rivayetlerden k’orkan davulcular, burada yaşayanları ‘Pilava pilava’ diye bağırıp zillerine basarak sahura kaldırıyor.

Merkez Yıldırım eyaletinde tespit edilen Emirsultan Hazretleri’nin türbesinin yanısıra camisinin bulunduğu ve kendi adının da verildiği Emirsultan Mahallesi’nde yıllardır yurttaşların sahura kalkması amacıyla davul çalınmıyor.


Bir rivayete göre önceleri davul çalan bir bireyin gece aynı mahalledeki evinde yatmasına karşın sabah 10 kilometre mesafede tespit edilen Atıcılar Mahallesi’ndeki bir mezarlıkta kalktığı söyleniyor. Bunları duyan davulcular, Emirsultan Mahallesi’nde sahur vakitı davul çalmıyor.
Nüfusu aşağı yukarı 15 bin olan Emirsultan Mahallesi’nde oturan yurttaşların ’Pilava pilava’ diye seslenerek sahura uyandırıldığını bildiren Emirsultan Mahallesi Muhtarı Yusuf Ziya Aydınlı, ”Ramazan ayında Emirsultan Mahallesi’nde muhakkak davul çalınmıyor.


Emirsultan Hazretleri’ne saygıdan ötürü ve peygamber torunu bulunduğu amacıyla mahallemizde muhakkak davul çalınmamakta. Mahalle sakinlerimizi davulcularımız sahura ”pilava pilava’ diyerek zile basarak kaldırmaktadır.


Vatandaşımız da Emirsultan Hazretleri’ne saygıdan ötürü bu hali memnuniyetle karşılıyor. Bu yüzyıllardır bu tür giden bir olay. Bir ileri nesillerimizde saygıdan ötürü bu geleneği devam ettireceklerine inanıyorum” dedi.


Mahalle sakinlerinden Şerafettin Torun, ”Yüzyıllardan beri olan bu gelenek atalarımızdan dedelerimizden gelen bir gelenek.

Burada davul çalınmaz, vatandaşlar ‘pilava pilava’ diyerek zillerine basarak uyandırılır. Peygamber efendimizin torunu yatıyor burada, ona saygıdan ötürü davul çalınmaz. Eskilerden beri bu gelenek sürüyor.
Mahallemize yeni taşınanlar amacıyla de bu halin esprisi var. Davulcularımız pilava pilava dediği vakit yeni taşınanlar tencerelerini alarak aşağıya iniyorlar. Sonradan ‘pilava pilava’ denmesinin gerçeğini öğreniyorlar” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir