Kategoriler
Genel

Büyük Af Geliyor.!

KYK borçları ile alakalı son dakika gelişmeleri yaşanırken yeni detaylar da meydana çıkmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun işlevini gerçekleştirmesine göre anaparaya uygulanan faiz ya silinecek ya da belli oranda indirim yapılacak. Son karar kabine toplantısında alıncak. KYK kredilerinde, anaparanın dört katına çıkan faizlerle karşılaşan üniversite mezunlarının reaksiyonları üstüne iktidardan yeni adım geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ile borçlara dair yürüttüğü çalışmada iki formül geliştirildi. ÜFE oranıyla hesaplanan ve geri ödeme miktarı nerdeyse dörde katlanan KYK borçları ile alakalı de harekete geçti. Cumhuriyet’in haberine göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öğrencilerin KYK borçlarına yönelik “Faizleri ödemeyin” çağrısının ardından iktidar, KYK borçlarında yeni bir planlamaye gitmeye hazırlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kredi ve Yurtlar Kurumu ile borçlar üstüne yaptığı çalışma tamamlandı. Çalışmanın ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Temmuz’da kabine toplantısı ardından açıklayacak. Fakat çalışmada iki formülün masaya yatırıldığı belirtiliyor. Bunlardan ilkini KYK burslarında anapara üstüne eklenen faiz üzerinden yapılacak bir indirim oluşturuyor. KYK burslarında da “anapara üzerinden alıncak faiz oranına bir sınır belirlenmesi” öngörülüyor.

 

ANAPARADAN TAVİZ YOK

 

Bir başka formülün ise “sıfır faiz” bulunduğu ileri sürülüyor. Buna göre uygulanan çalışmayla öğrencilerden sadece anapara talep edilecek. “Öğrencilerin çoğalan enflasyondan etkilenmemesi ve mağdur olmamaları için bu tür bir planlamanin gelebileceği” belirtiliyor. KYK borçlarında anaparadan ödün vermeyeceği de ön görü ediliyor.

‘FAİZE EZDİRMEYİZ’

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dün KYK borçlarıyla alakalı açıklama yaptı. Erdoğan, “İlk kabine toplantımızdan sonra KYK borçlarıyla alakalı açıklama yapacağız. Biz gençlerimizi faize ve enflasyona kurban etmeyiz. Milletimizin sıkıntısını da en iyi biz biliyoruz Bay Kemal. Harçları kim kaldırdı? Biz kaldırdık” dedi.

İCRALIK OLANA AF GELEBİLİR

 

Türkiye’de bugün 5.5 milyon öğrencinin KYK borcunun bulunduğu ve borcu tespit edilen bu öğrencilerin 400 bininin ise icralık bulunduğu belirtilirken, iktidarın icralık olan öğrencilere yönelik de “uygulanandırmaya gidebileceği, af çıkabileceği” değerlendiriliyor.

BAKAN KASAPOPLU: HER ŞEY HAZIR

 

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da KYK borcu ile alakalı planlamaye dair ayrıntıları paylaştı. CNN Türk’te katıldığı canlı yayında açıklamalarda tespit edilen Kasapoğlu, “Faiz ise faize en karşı biziz” diyerek programın faiz olmadığı vurgusunu yineledi ve şu şekilde konuştu:

 

“351 sayılı vatan hizmetleri kanunundaki fiyat endeksli ilerleyen bir uygulamadır. Hiçbir konjonktüre öğrencilerimizi kurban etmeyiz. Öğrencilerimiz ve ailelerinin ferahı için gerekeni yapacağız. Her şey hazır, cumhurbaşkanımız Kabine ardından açıklayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir