Kategoriler
Genel

büyük destek

Gömü ve Maliye Bakanı Nebati, tarımda yeni destekleri açıkladı. Çiftçiye kredi üst limiti iki katına çıkarken, tarımsal desteğe vergi muafiyeti getirildi. Tarımsal üretime verilen destek 29 milyara terfi etti. Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, besin tutarlarındaki artışı kontrol altına almak amacıyla tarımsal üretime desteğin 29 milyar liraya çıkarıldığını, üretimde kredi üst limitlerinin 2 katına kadar artırıldığını açıkladı. Bakan Nebati, üreticinin, çiftçinin daha fazla destekçisi olacaklarını, tarımsal destek ödemelerinde gelir vergisi kesintisinin son bulduğunu belirtti.

TARIMSAL DESTEĞE GELİR VERGİSİ İSTİSNASI

ziraat sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik çalışmalar Meclis gündemine taşındı. Sabah’ın haberine bakılırsa, hazine ve Maliye Bakanı Nebati, sual önergesine verdiği yanıtta ziraat sektöründeki refah düzeyinin yükseltilmesi amacıyla tarımsal destek ödemelerinin gelir vergisinden istisna tutulduğunu belirterek, “Bu ödemeler üzerinden daha önce meydana getirilen gelir vergisi kesintilerinin red ve iadesi mümkün hale getirildi. Basit usulde tespit olunan mükelleflerin 1 Ocak 2021’den itibaren elde etmiş olduğu kazançları gelir vergisinden kural dışı edildi. Esnaf ve ufak ölçekli iş sahibi mükelleflerin kural dışı kapsamındaki kazançları için yıllık beyanname vermelerine, diğer gelirler dolayısıyla bildiri vermeleri halinde ise bu kazançlarını beyannameye dâhil etmemelerine imkân sağlandı” dedi.

TARIMSAL SULAMADA KDV İNDİRİMİ

Bakan Nebati, Cumhurbaşkanı kararı ile meskenlerde ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik teslimlerine uygulanan KDV oranının yüzde 8’e indirildiğini anımsattı.

Bakan Nebati, bitkisel, hayvansal ve diğer üretim mevzularında kredi üst limitlerinin 2 katına kadar artırıldığını belirterek, Ziraat Bankası’nın her alanda gerekli kolaylıkları sağlayacağını vurguladı.

FİYATA YANSIMAYA YAKIN TAKİP

gıda ve enerji fiyatları kaynaklı baskıların enflasyon üzerindeki etkisine dikkat çeken Bakan Nebati, “besin tutarlarındaki artışı denetim altına almak için tarımsal üretimi desteklemek için tarım destekleri 25.6 milyar liradan 29 milyar liraya çıkarıldı. Gübre tutarlarında indirim yapıldı” değerlendirmesini yaptı. Bakan Nebati, hububat ve yağlı tohumlar başta olmak üzere besin ve hammadde arz güvenliğini sağlamak amacıyla üretim aşamasından yurtiçi satış ve dış ticaret dahil tüm ticari aşamalarda gerekli tedbirlerin vatandaşlar lehine uygulanması yönünde adımlar atacaklarını kaydetti.

NEBATİ: ÇALIŞMA VE ANALİZLER YAPILIYOR

Bakan Nebati, önergede, “Kamu mali yönetiminde sürdürülebilir ve sağlıklı gelir kaynaklarının elde edilmesi, vergilemede hakkaniyet, eşitlik, öngörülebilirlik ve şeffaflık ilkeleri temelinde verginin tabana yayılması ve gönüllü uyumun artırılması, vergi mevzuatının güncel gereksinimleri karşılayan, anlaşılır, rahat uygulanabilir ve mütevazi bir yapıya kavuşturulması hedefleri çerçevesinde çalışma ve analizler yapılmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir