Kategoriler
Genel

BÜYÜK FIRSAT

Türkiye’de çok büyük fırsatlar var Yeraltı kaynaklarımız 3 tarafımızın denizlerle çevrili olması en mühim avantajlarımızdan bazıları Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı İbrahim Dinçer, “Türkiye’nin senelik 615 milyon ton hidrojen ürettiği varsayılırsa, kilogramı 1 dolar bile olsa bunun Türkiye ekonomisine senede tam 615 milyar dolar katkıda bulunacağını hesapladıklarını ve bu gelişmenin Türkiye’yi uçuracağı dile getirdi ve tarih verdi

TÜRKİYE’YE YILDA 615 MİLYAR DOLAR AKABİLİR

Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, Türkiye’nin 7 bölgesinde de hidrojen üretimi amacıyla lüzumlu yenilenebilir enerji kaynağının bulunduğunu belirterek, “Yaptığımız çalışmalar işaret ediyor ki Türkiye çapında oluşturulacak hidrojen çiftliklerinde rüzgâr, güneş, jeotermal, hidroelektrik gibi çoğu temiz kaynakla elektrik üretimiyle senelik 615 milyon ton hidrojen üretebilecek potansiyele sahibiz.” dedi.

Dinçer bilhassa Rusya Ukrayna S’avaşı ardından Türkiye’yi ve dünyayı etkileyen enerji k’rizi ile iklim değişikliğinin seçenek enerji kaynaklarına yönelişi artırdığını, buna paralel hidrojenin ekonomik ve bölgesel öneminin giderek arttığını söyledi.

Küresel hidrojen piyasasında hidrojenin kilogram değerinin yeşil hidrojen amacıyla 5-6 dolar, fosil kaynaklardan imal edilen hidrojen amacıyla ise 2-3 dolar orantısında olduğunu dile getiren Dinçer, “Türkiye’nin senelik 615 milyon ton hidrojen ürettiği varsayılırsa, kilogramı 1 dolar bile olsa 615 milyar dolarlık miktarın Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağını hesaplıyoruz” diye konuştu.

“HİDROJEN, TÜRKİYE’NİN EKONOMİK GELİŞİMİNDE İTİCİ G’ÜÇ OLACAK

Dinçer, İkinci Dünya S’avaşı’ndan sonra yaşanan ekonomik süreçte emeğe dayalı ekonomilerin teknolojik gelişimlere, bugün ise inovasyon süreçlerine ve dijitalleşmeye evrildiğine işaret etti Türkiye’nin ekonomik denkleminde hidrojenin doğru kurulması ülkenin refah ve gelişimi amacıyla itici g’üç olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir