Kategoriler
Genel

BÜYÜK MÜJDE

Enflasyon sayılarının açıklanmasıyla işyar ve emeklinin yılbaşında alacağı maaş zammı da netleşmeye başladı. Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 68,02 olarak güncellerken, bu rakama refah hisseı eklenmeden işgören ve emeklinin zamlı maaşları hesaplandı. İşte Merkez’in yüzde 68’lik yıl sonu enflasyon rakamına gore, memur ve emeklinin ocak ayında alacağı en düşük maaşlar. Milyonlarca emekli ve işyar yılbaşında alacakları zammı heyecanla bekliyor. Her iki grubun maaş artışında enflasyon eleştiri öneme sahip. Memurlar ve memur emeklileri açıklanacak orana göre, enflasyon farkı almaya hak kazanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 aylık enflasyon oranı kadar yeni yılda zam alıyor.

4 AYLIK ENFLASYON YÜZDE

10,84 Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı enflasyon verisi ekim ayına ait. Geçtiğimiz ay enflasyon yüzde 3,54 artarken, senelik enflasyon ise yüzde 85,51 oldu. Böylece senenin ikinci yarısına ait 4 aylık enflasyon yüzde 10,84 olarak gerçekleşti.

REFAH PAYI EKLENECEK

memur ve emeklinin alacağı maaş zammında enflasyon sayılarına refah payı da eklenmesi planlanıyor. Ancak kati sayı ocak ayında açıklanacak aralık ayı enflasyonundan sonra belirlenecek. Merkez Bankası, kasım ayına ilişik piyasa beklentileri anketini geçtiğimiz günlerde yayımladı. Buna gore, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 67,78’ten yüzde 68,06’ya çıktı.

EN DÜŞÜK MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

Refah hisseı eklenmeden Merkez’in yıl sonu enflasyon beklentisine nazaran, işgören ve emekli maaşları hesaplandı. Eğer enflasyon söylendiği benzer biçimde yüzde 68,08 oranında gerçekleşirse, en düşük maaşlar şöyle olacak: Esnaf emeklisi 4 bin 955 lira 2000 öncesi SSK emeklisi 5 bin 533 lira Emekli Sandığı 7 bin 242 lira En düşük işyar maaşı 10 bin 849 lira

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir