Kategoriler
Genel

BÜYÜK PANİK !

Dünya tarihinin en büyük enerji krizi! Avrupa’da büyük panik başladı
Rusya’dan Almanya’ya natural gaz tedarik eden Kuzey Akım 1 boru hattı bakım çalışmaları nedeniyle 10 günlüğüne kapatıldı. Fakat bu hal Almanya’yı paniğe sevk etti. Ülkede Rusya’dan naturalgaz tedarikinin tamamiyle durabileceği konusu ile ilgili uyarılar yapılıyor. Rusya’nın naturalgaz musluğunu yine açmama olsılığı çoğu ülkeyi etkileyebilir. Öte yandan IEA Başkanı Birol, ‘Dünya, bu kadar büyük bir enerji krizine hiç şahit olmamıştı.’ diye konuşurken ‘Avrupa’da bu kış çok, çok z’or olacak.’ ifadelerini kullandı.


Sidney’de düzenlenen küresel bir enerji forumunda konuşan Birol, ilk küresel enerji k’rizinin yaşandığını söyledi.

Birol, petrol, natural gaz, kömür ve elektrik fiyatlarının yükseldiğine ilgi çekerek, “Neden? Çok basit. Ukrayna’yı iş’gal eden Rusya, dünyanın bir numaralı petrol ve natural gaz ihracatçısı. Sonuç olarak bütün enerji düzeneğinin bir krizden geçtiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.
Küresel bir enerji k’rizi yaşandığını bildiren Birol, “Dünya, derinliği ve karmaşıklığı yönünden bu kadar büyük bir enerji k’rizine hiç şahit olmamıştı. Avrupa’da bu kış çok, çok z’or olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck ise, Rusya’dan Almanya’ya natural gaz tedarik eden Kuzey Akım 1 boru hattının bakım çalışmaları amacıyla 10 günlüğüne kapatılmasının sonrası Avrupa’ya uyarıda bulunarak gaz tedarikinin yine başlamamasına hazır olunması lüzumluliğini söyledi.
Almanya’nın Rus gazına fazlasıyla bağımlı duruma yaklaştığını bildiren Habeck, Rusya’nın naturalgazı, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yaptırımlara karşılık bir s’ilah olarak kullandığını belirtti.

Haziran ayında Rus devletine bağlı naturalgaz şirketi Gazprom, Kuzey Akımı 1 boru hattının toplam kapasitesinin yüzde 40’ı oranında kullanıldığını açıkladı. Gazprom, Almanya odaklı Siemens şirketinin boru amacıyla lüzumlu türbinleri göndermekte geciktiğini söyledi.

Bunun üstüne Kanada hükümeti, onarım edilmiş Siemens türbinlerini Almanya’ya sene sonuna kadar göndereceğini açıkladı. Fakat Ukrayna, Rusya’ya yapılan yaptırımların es geçildiğini ifade ederek bu kararı kınadı.

RUSYA MUSLUĞU TEKRAR AÇMAYABİLİR

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Almanya’nın Rus gazından tamamiyle uzaklaşma taahhüdüne ve Rusya’nın Ukrayna’yı iş’galinin başlangıcından bu yana Rus gazına bağımlılığını yüzde 55’ten yüzde 35’e düşürmesine karşın yetkililer, gaz tedarikinin önümüzdeki aylarda yine başlatılmamasından e’ndişeli.

Boru hatlarında yaz aylarında buna benzer onarım ve bakım çalışmalarının yapılması normal, yalnız Ukrayna’daki muhabere ve Rusya’ya yapılan yaptırımlar yüzünden bu sene yaşanan hal farklı.
Rusya’nın naturalgaz musluğunu yine açmama olsılığı Almanya’nın yanı sıra İtalya gibi diğer ülkeleri de etkiliyor.

İtalyan enerji şirketi Eni, Rusya’dan mevsim normallerinin altında gaz alabildiğini belirtti.

Rusya şimdiye kadar Polonya, Bulgaristan, Hollanda, Danimarka ve Finlandiya’ya yeni ödeme planına uymadıkları gerekçesiyle natural gaz tedarikini kesti.

Avrusturya ve Çek Cumhuriyeti ise naturalgazlarının bir bölümünü Kuzey Akım 1 hattından, diğer bölümünü ise Ukrayna’dan gelen bir boru hattından alıyor.

ALMANYA’DA EKONOMİK GERİLEME YAŞANABİLİR

Rusya’dan çıkarak Baltık Denizi’nin altından geçip direk Almanya’daki Lubmin’e ulaşan bin 200 kilometre uzunluğundaki Kuzey Akım 2 hattı projesi amacıyla aşağı yukarı 11 milyar dolar harcandı.

Fakat Ukrayna’daki muhabere sebebiyle bu hat kullanıma açılmadı.

Rusya’nın gaz tedarikini tamamiyle kesmesi halinde endüstride gaza tamamiyle bağımlı olan Almanya’da süratle ekonomik gerileme yaşanabileceği düşünülüyor.

Alman basınında yer alan haberlere göre eksperler gübre, ilaç, deterjan ve kozmetik ürünlerinde kıtlık yaşanabileceğini söylüyor.

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ZDF’ye göre Almanya’nın naturalgaz depolama tesisleri şu anda yalnızca yüzde 64 oranında dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir