Kategoriler
Genel

BÜYÜK SÜPRİZ

Togg’dan büyük sürpriz! İlk ürün otomobil olmayacak
Togg’un CEO’su Gürcan Karakaş, 2023’te lansmanı yapılacak ilk ürünün otomobil olmayacağını açıkladı.

Yerli otomobil Togg’un sadece vasıta üretme projesi olmadığını ve kapsamlı bir mobilite ekosistemi kurmayı amaçladıklarını sık sık dile getiren Togg CEO’su Gürcan Karakaş, lansmanı yapılacak ilk ürünün otomobil olmayacağını açıkladı. Startup’larla birlikte tasarlanan bir Teknoloji servisinden bahseden Karakaş, ”Teknoloji üstünlüğünı sağlayacak, iş modeli üstünlüğü sağlayacak startup’lar arıyoruz.

Oyunlaştırma, büyük veri, siber güvenlik, blok zinciriyle alakalı her türlü bulut bilişiminin, hizmet sektörüyle birleştiği noktalarda bizim startup’lara gereksinimiz var. Şu ana kadar 236 startup’la görüştük. 30’dan fazlasıyla deneme çalışmaları yaptık.15’in üstünde startup’la ise şuandan el sıkıştık. Çok büyük olasılıkla akıllı cihazımızı pazara sürmeden evvel kendimiz, değişik bir hizmetle sizlerin huzuruna çıkıyor olacağız” dedi.

”Biyoloji kitaplarına baktık”
21. Forum İstanbul Konferansları’nda soruları yanıtlayan Karakaş, Türkiye’nin mobilite ekosistemini kurmak üzere yola çıktıklarını hatırlatarak, ev ve işyerlerinde kullananlara yayılan teknoloji imkânlarının vasıtalarda da sunulmaya devam edilmesinin çok mühim olduğunu vurguladı. Karakaş, ”Ekosistemi anlatabilmek amacıyla biyoloji kitaplarına baktık. Ekosistem, canlı ve cansız varlıkların birbirleriyle etkileşim kurarak sürdürdükleri düzene verdiği isim. Bu anlamda baktığımızda canlı ve c’ansız varlıklar hala devam ediyor. Günümüzde otomobiller, akıllı cihazlar, akıllı şehirler vb. birbirlerini veriyle besliyorlar. Biz kullananlara da iş dünyasının yeni iş modelleriyle büyük fırsatlar açılıyor. Konfor alanının gelişmesi, bize geliştirilmiş hizmetlerin aracın ortamında de sunuluyor olması müthiş bir şey. Dolayısıyla oyunun kurallarının değişmesi ve bir ekosistemin çevresinde kurulması bu nokta” şeklinde konuştu.

Bin adet şarj istasyonu
Karakaş, şarj altyapısına dair ise şu verileri verdi: ”Kurduğumuz bu şirketle bizim amacıyla, bizim açımızdan baktığımızda, ülkemizin bir ucundan bir ucuna, kuzeyden güneye, güneyden kuzeye muhtelif gidilebilecek altyapının, yani hakikaten kafanızda bir k’aygı yaratmadan, o çekinceler olmadan seyahati mümkün kılabilecek bir altyapının oluşması üstüne harekete geçtik.

Bir uçtan bir uca baktığımız vakit en az bin adet şarja gereksinim olması gerekliliğini düşünüyoruz. Biz onların siparişini verdik nerelere kurulacağı üstünde çalışmalar yapıyoruz. Aynı vakitte da bu anlatılan ihaleye de girmek üzere her türlü hazırlığımızı tamamladık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir