Kategoriler
Genel

çaldılar

Önceki gün Türkiye’ye ülkedeki doğalgazı beraber çıkarma çağrısında bulunan Nijerya’da, petrol hırsızlığı rekor seviyeye çıktı. Afrika kıtasının petrol ve naturel gaz zengini ülkesi Nijerya, 3 ayda petrol hırsızlığı ve vandalizm sebebiyle 1,5 milyar dolar zarar etti.
Nijerya Ulusal Petrol Şirketi (NNPC) Genel Müdürü Malam Mele Kyari, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Nijerya’nın günlük ham petrol üretimindeki düşüşe hırsızların ve vandalların faaliyetlerinin sebep olduğunu duyurdu.

Ocak-mart dönemindeki hırsızlık ve vandalizm sebebiyle 1,5 milyar dolar değerinde ham petrol kaybedildiğini aktaran Kyari, bunun da günde yaklaşık 250 bin varil kayba muadil geldiğini söylemiş oldu. Kyari, hırsızların ve vandalların NNPC’nin bazı terminallerini işe yaramaz hale getirdiğini ve sıfır üretim sebebiyle onları kapatmak zorunda kaldıklarını aktararak, “Bazı faaliyetler oldukca profesyonelce yapılıyor. Bu ürkütücü bir durum ve bununla mücadele ediyoruz” dedi.

Yasa dışı faaliyet gösteren 31 petrol rafinerisi imha edildi
Savunma Bakanlığı Sözcü Vekili Bernard Onyeuko, basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada, deniz kuvvetlerinin ülkenin petrol yataklarının bulunmuş olduğu Delta, Rivers ve Bayelsa eyaletlerinde operasyonlar düzenlediğini ifade etti. Onyeuko, operasyonlarda 31 yasa dışı petrol rafinerisinin imha edildiğini belirterek, yasa dışı yakıt ikmali ve ham petrol hırsızlığı yapıldığı belirlenen 12 gemiye el konulduğunu kaydetti.

Operasyonlarda, petrol hırsızlığı meydana getiren 2 kişinin yakalandığını bildiren Onyeuko, 12 milyon litre çalıntı ham petrolün ele geçirildiğini duyurdu. Nijerya, dünyada en fazlaca petrol rezervine haiz 8’inci ülke Tespit edilmiş petrol rezervleri yaklaşık 37 milyar varil olan Nijerya, hayattaki rezervlerin yüzde 3,1’ine haiz. Ham petrol üretiminde dünyanın ilk 15 ülkesi içinde bulunan Nijerya, dünyada en fazla petrol rezervine sahip 8’inci ülke ve petrol ihracatı bakımından da 6. Sırada yer ediniyor. Ülkenin petrol yataklarının bulunmuş olduğu Rivers ve Delta bölgelerinde günde 1,5 milyon varilden fazla ham petrol üretimi yapılabileceği sadece silahlı grupların sabotajları, çatışmalar ve insan kaçırma şeklinde vakalar nedeniyle en az 500 bin varillik kapasitenin kullanılamadığı aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir