Kategoriler
Genel

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş ücreti belli oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılış töreninde köprü geçiş ücretinin 200 lira olduğunu söyledi.
1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. sene dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile açıldı.

 

1915 Çanakkale Köprüsü’nün her bir teknik özelliği ile değişik anlamlar taşıdığını, şimdi de Cumhur İttifakı olarak bunu açmanın kendilerine nasip olduğunu bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Köprümüzün isminin başındaki 1915, Birinci Dünya Savaşının en ka’nlı, en ib’retlik, en canhıraş mücadelelerine sahne olan Çanakkale’de deniz zaferini kazandığımız senesi; kule yüksekliği 318 metre de Mart’ın 18’ini ifade ediyor. 3, mart ayı, 18, bugün. Dolayısıyla orta açıklığın uzunluğu 2023 metre ise Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. senesi olan 2023’ün ve o tarihe atfettiğimiz büyük hed’eflerimizin remzidir, işaretidir.”

Erdoğan, “Türkiye orta açıklığı itibarıyla dünyanın en uzun köprüsüne sahip Japonya’yı geride bırakarak, bu alanda ilk sıraya yerleşti.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin bu yatırımla yalnızca zamandan, akaryakıt tüketiminden ve karbon salınımı azalımından kazancı, senelik ne olacak biliyor musunuz? 415 milyon avro.” diye konuştu.

Erdoğan, “Kamu-özel işbirliği modeli performansında Avrupa’da üçüncü, dünyada 13. sırada yer alıyoruz.” dedi

Erdoğan, “Hesaplamalar, bu projenin ekonomimize üretimde 5,3 milyar avro, istihdama 118 bin kişi, milli gelirde 2,4 milyar avro ek katkı olacağına işaret ediyor.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Garantili işletme döneminde de kamuya kaynak iletmeye başlayan bu eserler, ardından da uzun seneler süresince devlete kazanç gerçekleştirmeyi sürdürecektir.” diye konuştu.

“BİR HAFTA ÜCRETSİZ OLACAK”
Erdoğan, “(1915 Çanakkale Köprüsü) Otomobil geçişleri ile ilgili fiyatı, 200 lira olarak belirledik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptığı 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçişlerin ilk hafta bedava olacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir