Kategoriler
Genel

ÇARPICI AÇIKLAMA

Karadeniz turuna çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisine siyaset yasağı getirileceği iddialarına yanıt verdi. İmamoğlu, “Biri Ekrem’e böyle bir şey yapar, bir bakarsınız milyonlarca Ekrem ona sandıkta tokat gibi bir cevap verir. Türkiye’de ne yazık ki her şey mümkün. Ama bu her şey mümkünün bitmesine de bir yıl kaldı” dedi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 3 Mayıs günü bayramlaşmak üzere geldiği Karadeniz ziyaretinin ikinci gününü memleketi Trabzon’a ayırdı.

Dün Rize’yi ve Artvin’i ziyaret eden İmamoğlu bugün Trabzon Meydanı’nda hemşerileri ile buluşacak. Şampiyon olan Trabzonspor Kulübü’ne yapacağı tebrik ziyaretinin ardından ailesini ziyaret etmek üzere Akçaabat’a gidecek. Akşam saatlerinde de İBB ve Yorma Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen parkın açılışını gerçekleştirilecek. İmamoğlu yoğun Trabzon programı öncesinde konakladığı otelde basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi ve soruları yanıtladı.

ÜLKEDE DEĞİŞİMİN OLMAMASI MÜMKÜN DEĞİL

Ziyaretlerindeki gözlemlerinin sorulması üzerine İmamoğlu, şu yanıtı verdi: Karadeniz’de değişim yüksek oranda var. Zaten olmaması yanlış olur. Çünkü Türkiye’deki bütün olumsuzluklar ekonomiden, yönetim biçimine eğitimden işsizliğe birçok konuda toplumun rahatsızlığı ya da memnuniyetsizliği yüzde 70-80 oranındaydı. Böyle bir sorun yumağı içinde olan ülkede değişimin olmaması mümkün değil ama değişimi tabii ki motive edecek, umutlandıracak olan da muhalefet bloğudur.

Muhalefet bloğu da üzerine düşeni yapmaktadır. Özellikle 6’lı masanın bence tarihi birlikteliği ve yolculuğu şu an Türkiye için umut ışığıdır. Demokratikleşme, daha güçlü bir demokrasiye sahip olma 100 yıllık cumhuriyetin demokrasiyle taçlanması, bu masanın ana hedefi. Bizler de buna hizmet ediyoruz.

İSTANBUL’U YÖNETEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETİR Mİ?

İstanbul’u yöneten Türkiye’yi yönetir” yaklaşımı hatırlatılarak Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili sorular yöneltildi. İmamoğlu “İstanbul her yönüyle lokomotif bir kent. Dolayısıyla duyarsız bir İstanbul ya da konulara hiç dahil olmayan bir İstanbul ya da hiç konuşmayan ağzını bıçak açmayan bir İBB Başkanı tasvip edilmez, bu doğru bulunmaz. 16 milyon insanın tarihi bir oyla seçtiği İBB Başkanı, Türkiye’deki birçok konuya hassasiyet göstermek, destek olmak, doğruları güçlendirme konusunda karakterli adım atmak mecburiyetindedir. Ben de bu sorumluluğu taşımakta özen gösteriyorum. Bunun anlamı ‘İstanbul’u yöneten Türkiye’yi yönetir’ elbette değil. Ama o sorumluluk bilinci bende en üst seviyede var” yanıtı verdi.

GÜNDEMİM CUMHURBAŞKANLIĞI DEĞİL DEĞİŞİM”

Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili de şunları söyledi: Cumhurbaşkanı adaylığı meselesi elbette ki benim gündemimde yok. Ama benim gündemimde önümüzdeki seçimde değişim var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir