Kategoriler
Genel

ÇARPICI ANALİZ

Çarpıcı analiz! ABD ekonomisi alarm veriyor
Dünyanın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) senelik enflasyon, pandeminin etkisiyle ve Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı as’keri h’arekatla beraber son aylarda artarak, tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı. Çokuluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs, ABD ekonomisi amacıyla tehlike çanlarının çaldığını söyledi.

 

Goldman Sachs, önümüzdeki iki sene içersinde ABD’de resesyon (ekonomik durgunluk) ihtimalinin yüzde 35 bulunduğunu ön görü ediyor.
Dünya basınının son iki senedir Kovid-19 ile beraber manşetlerinden düşürmediği yüksek enflasyon, ABD’de de yaşamı zorlaştırmaya devam ediyor.

Son 41 senenin en yüksek senelik enflasyon seviyesine ulaşan ABD, yaşam pahalılığının önüne geçmek amacıyla peş peşe ekonomik paketler açıklıyor.

Goldman Sachs Baş Ekonomisti Jan Hatzius yayınladığı inceleme raporunda, ABD Merkez Bankası’nın (FED) ülkede resesyona namacıyla olmadan enflasyonu soğutmaya yetecek kadar para siyasetini sıkılaştırma konusu ile ilgili zor bir görevle karşı karşıya kalacağını yazdı.

Analist, önümüzdeki iki sene içersinde resesyon ihtimalinin aşağı yukarı yüzde 35 olarak göründüğünü belirtti.

Rapora göre, FED’in ana zorluğu, bol miktarda iş arzı, yalnız azalan işgücü isteği arasındaki boşluğu daraltmak bulunduğu vurgulanıyor.

Hatzius, FED’in ayrıca, işsizliği keskin bir şekilde artırmadan finansal koşulları yeteri kadar sıkılaştırarak, yüzde 2’lik enflasyon hedefine makul bir süratte ücret artışını yavaşlatması gerekliliğini ekledi.

YumUşak bir inişin başarılmasının zor olabileceğini, ABD’deki işçi-işçi açığında tarihsel olarak büyük düşüşlerin sadece durgunluk zamanlarında ortaya yaklaştığını ifade eden Hatzius, “Bu tarihsel modeller ele alındığında, FED’in yumUşak bir iniş amacıyla z’orlu bir yol ile karşı karşıya bulunduğunu gösteriyor.” dedi.

Hatzius’a göre, İkinci Dünya Sav’aşı’ndan bu yana Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 14 ekonomik sıkma döngüsünden 11’i, takip eden iki sene içersinde konumunu resesyona bıraktı.

Öte yandan Hatzius, önümüzdeki 12 ay içersinde ABD’de resesyon ihtimalini aşağı yukarı yüzde 15 olarak ön görü ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir