Kategoriler
Genel

CENNET ELMASI

Cennet elması: Trabzon hurması kurusu nasıl yapılır? Trabzon hurmasının faydaları
Cennet hurması vitamin ve mineraller yönünden çok varlıklı bir besin. İçeriğinde A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri, karbonhidrat, fosfor, protein, kalsiyum, demir, sodyum, selüloz, potasyum ve magnezyum barındırıyor. Cennet hurması nasıl yenir? Cennet hurmasının kabuğu yenir mi? Trabzon hurması kurusu nasıl yapılır, faydaları nelerdir? İşte, cennet hurması ile ilgili detaylar…

“Cennet hurması, bir başka tanınan adıyla Trabzon hurması fazlası bireyin keyfini dahi bilmediği, bilenlerin ise bayılarak yediği çok lezzetli bir meyvedir.

Trabzon hurması kurusu nasıl yapılır?

Trabzon Hurması, Cennet Elması, Cennet Hurması olarak da bilinir. Meyveler tam yetişkinlaşmamışken (koyu turuncu renge dönmeden) toplanır ve kabukları soyulur. Saplarından iple bağlanıp güneşte kuruyacak şekilde asılır. 3-4 hafta sonra Cennet Hurması Kuruları yemeye hazır hâle gelir.

Trabzon hurması kurusu neye iyi gelir?
Trabzon hurması kurusu, sağlık amacıyla pek çok antioksidan içermektedir. İçeriğinde likopen, zea-ksantin, beta-karoten, kripto-ksantin, lutein, A vitamini gibi bedenin direncini yükseltmek amacıyla lüzumlu olan fazlası vitamine sahiptir. Vücudun sav’unma sistemini teh’dit eden metaboliklere karşı bedeni korumaya yaramaktadır.

Cennet hurması nerede yetişir?
Cennet hurması, aslen Çin ve Japonya’da yetişen bir meyvedir. Ülkemizde de yetiştirilen ve sevilen bir meyve olan cennet hurması, yoğun olarak Karadeniz’de üretiliyor. Karadeniz’in yanı sıra Adana ve Hatay’da da yetiştirildiği biliniyor.
İçeriğinde A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri, karbonhidrat, fosfor, protein, kalsiyum, demir, sodyum, selüloz, potasyum ve magnezyum barındırıyor. Eksperler bu meyvenin kalp hastalıkları, kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruyucu tesir gösterdiğinin altını çiziyor!

Cennet hurmasının kabuğu yenir mi?
Cennet hurması, kabuğuyla beraber yenilen meyvelerden biridir. Fakat meyve yetişkinlaştığında kabuğu sertleşir ve yenmesi zorlaşır. Cennet hurmasını kabuğunu soymak istiyorsanız, sıcak suya daldırıp çıkartın. Sonrasında maşa yardımıyla kabuğunu soyabilirsiniz.

Kekremsi cennet hurması nasıl yetişkinlaştırılır?

Cennet hurmasını yetişkinlaşmadan yerseniz, keyfini beğenmeyebilirsiniz. Hem de kısa süreliğine ağız kamaşması (uyuşması) hali da yaşayabilirsiniz. Cennet hurmasının yetişkinlaşma sürecini hızlandırmak amacıyla, kağıt torbaya yerleştirin. Yanına bir adet yetişkin elma, muz ya da armut koyup bekleyin. Cennet hurması yetişkinlaştığında bekletmeden tüketebilirsiniz.

Cennet meyvesi çekirdeği nasıl ekilir?

Cennet hurması, kendi çekirdeklerinden yetişen bir ağaç çeşididir. Meyvenin ortamından bilhassa çıkarılan çekirdekler, evvel saksıda ya da ufak bir alanda çimlendirmeye bırakılmalıdır. Saksının amacıylae eklenilen temiz toprak aşağı yukarı 15 dakika sulandıktan sonra çekirdekler toprağa ekilir.

Trabzon Hurmasının faydaları nelerdir?
*Trabzon hurması kuv’vetli bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği yardımıyla serbest radikallerin oluşumunu engel olarak k’anser oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

*Cennet hurması, bedenin normal bağışıklık düzeneğinin fonksiyonuna katkıda bulunur. Bu yönüyle Trabzon hurması, bireyin, viral ya da bak’teri kaynaklı enfeksiyonlardan korunmasına katkı sağlar.

*Cennet hurmasının bünyesinde tespit edilen vitamin ve mineraller, bedenin enerji metabolizmasına katkıda bulunur. Bu bağlamda değerlendirildiğinde Trabzon hurması mühim bir enerji kaynağıdır. Enerji metabolizmasını destekleyerek yorgunluk, gerilim ve bitkinlikle savaşır. Enerji metabolizmasını desteklemesi yardımıyla kış mevsiminin rahat geçirilmesine yardımcı olur.

Osman Müftüoğlu’ndan şeker hastalarına müthiş tarif! Zeytinyağı ve yoğurdu karıştırın baharatları ekleyin
Kadın – Aile

Osman Müftüoğlu’ndan şeker hastalarına müthiş tarif! Zeytinyağı ve yoğurdu karıştırın baharatları ekleyin

*Vücudun dirençli olmasına katkı sağlar.

*Trabzon hurması ortamında tespit edilen antioksidanlar yardımıyla göz sağlığına katkıda bulunur.

*Vücudun gereksinimi olan C vitamininin büyük fazlalığını karşılar. Önemli bir C vitamini deposu olan Trabzon hurması bedenin sav’unma mekanizmasını güçlendirir.

*Enfeksiyonlara karşı bedeni korurken, enfeksiyonlarla sav’aşmaya yardımcı olur.

*Saç ve cilt sağlığını destekler, saçların derli toplu uzamasına yardımcı olurken saç dökülmelere karşı tesirlidir. Trabzon hurmasının yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen su, saç ve cilt bakımında kullanıldığında cildin ve saçın parlaklığını, canlılığını kazanmasına yardımcı olur.

*Zengin lif kaynağı olan cennet hurması, mide ve bağırsak sağlığını destekler. Kabızlığa ve ishale iyi gelir. Genellikle on iki parmak bağırsağında sorun olanların tüketmesi yararlı olabilir. İltihaplı bağırsak hastalıklarının tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir. Gastrit ve ülsere bağlı ilerleyen semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

*Trabzon hurması diyet listelerinde sık sık tercih edilir. Bu yönüyle Trabzon hurmasının kilo vermeye yardımcı olan besinlerden bulunduğu söylenebilir.

*İçerisinde tespit edilen vitamin ve mineraller yardımıyla kalp ve damar sağlığını destekler. Kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

*Hemoroid tedavisinde tesirlidir. Hemoroid yaralarında görülen aşırı kanamaların durdurulmasına yardımcı olur.

*Kandaki şeker civarını yükseltir. Fakat ortamında yüksek miktarda karbonhidrat da varbulunduğu amacıyla diyabet hastasıysanız cennet hurmasını tüketirken günlük tüketim miktarına ilgi etmelisiniz. Trabzon hurmasının yanısıra bir porsiyon süt ve yoğurt tüketilmelidir.

*Zengin A vitamini yardımıyla yaşlanmaya bağlı ilerleyen tesirsi azaltır. A vitamini bağ dokudaki kolajen üretimini destekleyen vitaminlerden bulunduğu amacıyla Trabzon hurması, doku onarımında, kemiklerin gelişiminde, kıkırdak sağlığında ve hücrelerin yenilenmesinde de aktif rol oynar.

*Cennet hurması potasyum yönünden varlıklıdir. İçeriğinde tespit edilen potasyumun damar genişletici özelliği vardır. Bu sayede kan basıncını düzenlemeye yardımcı olurken damar sağlığını da destekler. Eğer düşük tansiyon sahibiyseniz bu meyveyi tüketirken tüketim miktarında abartıya kaçmayınız.

*Düşük sodyum seviyeleri yardımıyla hipertansiyon hastalarının tüketebileceği meyvelerdendir.

*İçerisinde tespit edilen vitamin ve mineraller yardımıyla metabolizmanın normal fonksiyonunu destekler.

*Cennet hurması vücuttaki toksik maddelerle mücadele ederek karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Fakat kullanımında abartıya kaçılması karaciğer yağlanmasına namacıyla olabilir.

1 adet Trabzon hurması kaç kalori?
100 gram cennet hurması: 73 kalori. 1 adet orta (80 g) cennet hurması: 58 kalori. 1 adet Trabzon cennet hurması: 118 kalori

Cennet elması-hurması kurutma yapılışı tanımı nasıl yapılır?

Cennet elmalarını güzelce elma gibi soyuyoruz. Sonra iple birbirine değmeyecek şekilde saplarından bağlıyoruz. Sıcak suya bandırıp 15 saniye sonra çıkarıp güneşe asıyoruz. Güneşi iyi alırsa 1 ayda kuruyor.

Cennet hurmasının zar’arları nelerdir?

Cennet hurması enderen de olsa sindirim düzeneğinin tıkanmasını gerçekleştiren topaklara katkıda bulunur. Genellikle sindirim pro’blemi yaşayanlar ve gastrik bypass ameliyatı geçirenler hekim onayıyla az miktarda tüketebilir.

Cennet hurmasının içersinde tespit edilen ham çekirdekler tüketilmemelidir. Cennet hurması birtakım şahıslarda kusma ve baş dönmesine yol açabilir. Cennet hurması hiçbir hayvana verilmemesi gereken bir besindir. Bu meyve, bütün hayvanlar amacıyla teh’likelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.