Kategoriler
Genel

Ceza Var..

Son dakika.. Araç sahipleri için son gün yapmayana ceza var.Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesi üzerinden araçlarla ile ilgili araç sahiplerini ilgilendiren bir açıklama yaptı..Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesi üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV ile ilgili araç sahiplerini ilgilendiren bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı:

MTV, TELEFONLARDAN ÖDENEBİLECEK MTV

ödemeleri, GİB’in internet sitesi üzerinde bulunan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden veya GİBMOBİL uygulamasıyla mobil telefonlardan ödenebilecek. BANKA KARTI YA DA KREDİ KARTI KULLANILABİLİR Anlaşmalı bankaların kredi kartları, banka kartları ya da yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleri ile ödeme mümkün olacak.

BANKA ŞUBELERİ VE VERGİ DAİRELERİ TERCİH EDİLEBİLİR

Ödemeler ayrıca anlaşmalı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanallarından (internet ve telefon bankacılığı ve mobil bankacılık gibi), PTT iş yerlerinden ve tüm vergi dairelerinden de yapılabilecek.MTV NASIL ÖDENİR? MTV ödemesi için mükellefler, İnteraktif Vergi Dairesinin internet sitesinde “Hızlı Ödeme” bölümünden şifre girişi yapmadan “MTV Ödeme” alanına sadece plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini girerek borçlarını görüntüleyip ödeyebilecekler.

MTV’DE GEÇ ÖDEME CEZASI Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan maddeye göre, tescil edilmiş araçlar vergiye tabidir. MTV borcu ocak ve temmuz ayında mükellefin araç plakasına işler. Mükellef vergi dairesinden ve anlaşmalı bankalardan MTV borcunu ödeyebilir. Fakat MTV’nin ilk taksiti gecikmeye düşerse yani ödenmezse ikinci MTV taksitine gecikme faizi yansıtılır. Eğer iki taksitte ödenmezse mükellef olan kişinin adresine uyarı mektubu yollanır. Daha sonraki işlemlerde ise T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kişinin banka hesaplarına haciz işlemi başlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir