Kategoriler
Genel

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Çiftçilere müjde: 41 milyar gelir sağlayacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarımda çağdaş sulama alanlarını artırarak 41 milyar gelir artışı sağlayacaklarını ve kredi üst limitini artırarak da finansal kaynak erişimini artıracaklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın sonrası gündeme dair bildirimde bulundu.

Çiftçilere sulama, enerji ve kredi konusu ile ilgili iki mühim müjdelerinin bulunduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“İlk olarak ülkemiz tarımını suyla bereketlendirerek daha üst civarlara çıkarmak amacıyla barajı ve göleti sonuçlanmış tarımsal alanlardaki sulama tesislerini süratle bitirerek milli ekonomiye kazandıracağız. Böylece 830 bin hektar alanın daha çağdaş sistemlerle sulanmasını temin ederek, üreticilerimize senelik aşağı yukarı 41 milyar lira gelir artışı sağlayacağız. Bununla neyi söylemek istiyorum? Genellikle açık sistemden kapalı sisteme süratle geçeceğiz. Ağırlıklı çoğu yerde barajlarımız enerji bağlantılı olsa da buralarda yapacağımız yeni projelendirmelerle sulama sistemlerine de geçmenin adımlarını atacağız.”

Çiftçilere verecekleri ikinci müjdenin ise “tarımsal sulamada kullanacakları enerjiyi daha makul maliyetlerle temin etmelerine yönelik” bulunduğunu bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin toplam kurulu gücünün yüzde 53’ü hidroelektrik, rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle gibi yenilenebilir kaynaklardan oluşmaktadır. Genellikle ülkemizin cid’di potansiyele sahip bulunduğu güneşten elektik üretimine yönelik çok büyük yatırımlar yaptık, gerçeklştirmeyi sürdürüyoruz. Bugün hangi şehrimize gider iseniz gidin, geçtiğiniz yolların etrafında güneş enerjisi tarlalarını, çatı üstü sistemlerini görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir