Kategoriler
Genel

ÇİFTÇİYE MÜJDE

Çiftçiye yeni müjdeler geliyor: Beşi bir yerde destek paketi
Hükûmet, çiftçinin belini büken yüksek maliyetleri düşürmek amacıyla harekete geçti. Öncelik ile işlevsiz hâle gelen tarımsal destekler kaldırılacak. Çiftçiye soluk aldıracak paket ile “gübre, yem, ilaç ve mazot” gibi dört ana gider kaleminde planlama yapılacak. Sonuç olarak çiftçinin yükü hafifletilecek.

Hükûmet, yükselen girdi maliyetleri sebebiyle zor günler yaşamış çiftçilere yönelik yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu tarafta başta gübre ve mazot olmak üzere çiftçilere yüksek destekler verilmesi planlanıyor.

Yapılacak çalışma ile;

Onlarca kalemde verdiği ve işlevsiz hâle gelen tarımsal destekler kaldırılacak.

Destekler gübre, mazot, yem ve ilaç olmak üzere, dört alanda tekrar düzenlenecek.

Bu uygulama çiftçilere “yem, gübre ve ilaçların yüzde 50 indirimli verilmesi” şeklinde ayarlanacak.

Mazotta ise ilaveten bir vergi indirimi yapılması, fikir edinilen formüller arasında…

Tarımsal kredilerle alakalı yeni bir yapılandırmanın gündeme geleceği ifade ediliyor. Bu hususta da Tarım Kredi Kooperatiflerinin çalışma başlattığı kaydedildi.

Özellikle gübre konusu ile alakalı bahar ekimleri amacıyla kısa sürede adım atılacağı belirtildi. AK Parti ekonomi kurmayları “Çiftçi, sonbaharda yüksek fiyatlardan ötürü yeterli gübre kullanamadı.

Bahardaki ekimlerde de yeterli gübre olmaması, olumsuz neticeler doğurabilir” değerlendirmesini yaptı.

Bütün dünyada bulunduğu gibi Türkiye’de de gübre fiyatları bir yıl içersinde dört kata yakın arttı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Küresel emtia piyasalarında yaşanan gelişmelerden ötürü gübre fiyatları arttı. Fakat ülkemizdeki artış, dünyadakinin altında” dedi.

Ziraat Bankası’ndan yapılandırma
Bu arada Ziraat Bankası, tarımsal kredi borçlusu müşterilerine yapılandırma uygulaması sunma kararı aldı. Genel Müdür Yardımcısı Recep Türk’ün verdiği verilere göre; 30 Kasım 2021’e kadar olan takipteki tarımsal krediler dâhil olacak. 31 Mart 2022 tarihine kadar da müracaat dilmesini ve tek seferde kapatılması hâlinde, gecikme faizi talep edilmeyecek. Tek seferde ödeme imkânı bulunmaması hâlinde ise cari kredi faiz oranlarından hesaplanacak toplam borç, 60 aya kadar taksitlendirilebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir