Kategoriler
Genel

ÇİFTE BAYRAM

Çifte bayram! Temmuz zammı belli oluyor
Emekli ve memur temmuz zammı ile beraber 65 yaş aylığı alan 836 bin 800 vatandaş da çifte bayram yaşayacak. SGK, 2 Mayıs’ta kutlanacak Ramazan Bayramı ikramiyesi amacıyla hazırlıklarını yaparken, zam miktarları amacıyla üç aylık sasenear da netleşti. Buna göre üç aylık enflasyon seviyesi yüzde 22.81 olarak belirlendi.

Sosyal emniyeti olmayan ve aylık bağlanacak bireyin kendisi ve eşi öneme alınarak şahıs başına düşen aylık geliri net asgari ücretin üçte birinden (bu sene amacıyla 1.418 TL) az olan 65 yaş üstü vatandaşlara ihtiyar aylığı bağlanıyor.

Emekliler, 65 yaş aylığı alacakların zam miktarları amacıyla ilk üç aylık rakam meydana çıktı. Buna göre üç aylık enflasyon seviyesi yüzde 22.81 olarak belirlendi. Sabah’ın haberine göre, Bu miktar SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, memurlarla beraber ihtiyarlık aylığı alanların da enflasyon farkını ifade ediyor.

Yapılan tahminlere göre 6 aylık enflasyonun yüzde 30’un üzerinde çıkması bekleniyor. Gelecek 3 aylık dönemde TÜFE yüzde 6 olursa, 6 aylık enflasyon ve temmuz maaş zammının da yüzde 30.3 olması öngörülüyor. Bu halde 1.084 lira olan ihtiyarlık aylığı da 1.412 liraya çıkacak.

25.7 MİLYARLIK ÖDEME
65 yaş aylığı amacıyla bu senenin sonuna kadar 9.1 milyar lira aktarılacak. Yaşlılık aylığı yalnızca vefat, sosyal emniyet tespiti, feragat, kurumsal bakım, muhtaç olmama, adres değişikliği, nafaka alabilecek olma gibi nedenlerle kesilebiliyor.

Son 6 senede 65 aylığı kapsamında oluşturulan ödeme 25 milyar 702 milyon liraya ulaştı. Binlerce vatandaşın yararlandığı 65 aylığı memur maaş katsayısına endeksli oluyor.

Ocak ve Temmuz’da enflasyon seviyesinda güncellenen memur maaş katsayısına göre 65 yaş aylığının miktarı da artıyor.

ÇOCUK VE TORUNUN GELİRİNE BAKILMIYOR
Yaşlılık aylığı bağlanırken hane amacıyladeki şahıs başına gelirin net asgari ücretin üçte birinden az olması şartı aranıyor. Oğlu ve çocuklarıyla yaşam sürdüren bireyin geliri hesaplanırken, hanenin toplam geliri hanedeki şahıs sayısına bölünüyordu.

Çocuklardan biri işe girdiğinde ya da evlendiğinde şahıs başına gelir arttığında 65 yaş aylığının kesilmesi söz hususu olabiliyordu.

Yapılan düzenlemeyle bu uygulamaya son verildi. Sadece 65 yaş aylığı bağlanacak şahıs ile varsa onun eşinin gelirine bakılıyor. Çocuk ve torunların geliri hesaplanmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir