Kategoriler
Genel

ÇİN’İN B PLANI

Çin’in ‘B planı’ Türkiye: 600 milyar dolarlık dev fırsat
Rusya’ya oluşturulan a’mbargo bundan dolayı Asya ve Avrupa arasındaki kuzey rotasında pro’blemlerin meydana çıkması Çin’i, Avrupa’ya taşımalarda seçenek güzergah arayışına yöneltti. Türkiye’nin dahil bulunduğu Orta Koridor bu süreçte öne çıkıyor. Sektör yetkilileri, tarihi fırsatı kaçırmamak amacıyla sahip olunan güzergahtaki pro’blemlerin süratle halledilmesini istiyor.

Rusya-Ukrayna muhabereı küresel ticarette Orta Koridor’un ehemmiyetinin artırdığı belirtiyor.. rette bütün dengeleri değiştirirken, lojistik rotaları da tekrar şekilleniyor. Çin-Avrupa hattında mühim geçiş ülkeleri olan Ukrayna ve Rusya’nın, muhabere namacıylaiyle riskli duruma gelmesi, seçenek güzergahlara isteği artırdı.

Bu hal, Türkiye’nin de dahil bulunduğu Orta Koridor’un ehemmiyeti artırdı. Fakat Türkiye amacıyla mühim fırsatlar yaratan bu gelişmenin önünde altyapı eksikliğinden kaynaklanan birtakım en’geller var. Sektör yetkilileri, fırsatı kaçırmamak amacıyla sahip olunan güzergahtaki pro’blemlerin ivedilikle halledilmesi gerekliliğini v’urguluyor.

Asya ile Avrupa arasında ticaret ve ulaşım üç ana koridordan gerçekleştiriliyor. Rusya’nın içersinde varbulunduğu “Kuzey Koridoru”, İran üstünden geçtiğimiz “Güney Koridoru” ve Türkiye’nin de dâhil bulunduğu “Orta Koridor”. Fakat Rusya-Ukrayna muhabereı namacıylaiyle Kuzey koridorunda yaşanan emniyet pro’blemleri namacıylaiyle hem Çin’de hem de AB’de seçenek güzergah arayışı başladı.

Uluslararası Nakiyecilik ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin (UTİKAD) Başkanı Ayşem Ulusoy, bu halun Türkiye’den Kafkaslar’a, oradan da Hazar Denizi’ni aşarak Türkmenistan ile Kazakistan’ı da amacıylae alan Orta Asya ve Çin’e ulaşan Orta Koridor’u daha da kıymetli duruma getirdiğine ilgi çekti. Genellikle Türkmenistan, Kazakistan ve Azerbaycan limanlarında lojistik merkezler ve serbest ticaret sahaları kurulmasının, Trans-Hazar işbirliğinin gelişmesine ve derinleşmesine katkı sağlayacağı öngörülüyor.


Rusya’ya çok sayıda yaptırımın ve a’mbargonun uygulanmasının, Asya’dan Avrupa’ya uzanan bütün ulaşım rotalarının teh’likesini artıracağını ifade eden Ulusoy, Orta Koridor üstünden oluşturulan ulaşımın ehemmiyetinin, çok doğrultulu iş birliklerine dayalı olarak artırılabileceğini v’urguladı.

Orta Koridor’un paydaşları olan Azerbaycan ve Türkiye’nin buna hazır olması gerekliliğinin altını çizen Ulusoy, “Türkiye, Orta Koridor ile alakalı var olan teknik pro’blemleri gidermeleri amacıyla başka ülkelere yardımcı olmalı ve bunu teşvik etmeli. Gümrük sistemlerimizi ve vergilerini birbirine uyumlu duruma getirmeli, Orta Koridor’un işlerliğini daha da artırmalıyız” diye konuştu.

Genellikle AB’ye yönelik taşımalarda sınır kapılarında yaşanan kapasite ve bürokratik problemlerin aşılması isteniyor.

HUB OLMA FIRSATI ARTIYOR

“Transit gelirleri artacak, yerli üretim teşvik edilecek, gümrük sistemlerimizin küresel entegrasyonu da tamamlanırsa dışsatım maliyetlerimiz azalacak” diyen Ulusoy, başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere Orta Koridor rotasındaki ülkelerin stratejik ehemmiyetinin artacağını söyledi. Ulusoy, “Bunun neticesinde lojistik sektörü olarak uzun senelardır hed’eflediğimiz transit nakliyecilikte uluslararası HUB olma ihtimalimiz güçlenecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.