Kategoriler
Genel

çok kuvvetli geliyor

Son dakika hava durumu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) hava durumu tahmin raporunu açıkladı. Buna bakılırsa yeni haftada hava sıcaklıkları aniden düşecek ve 24 ili de kuvvetli sağanak vuracak.

HAVA SICAKLIĞI
Önemli bir değişiklik olmayacağı; kuzey, iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 6 derece altında, öteki yerlerde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.


RÜZGAR

çoğu zaman kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, bazı bazı orta kuvvette, Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de kuzeyli yönlerden, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatıdan kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi umut ediliyor.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI
Rüzgârın; Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de kuzeyli yönlerden, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda cenup ve güneybatıdan kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


METEOROLOJİK GÖRÜNÜM
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca yapılan son değerlendirmelere bakılırsa: Ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Sinop, Artvin, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Van’ın doğu ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin azca bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından meydana getirilen 5 günlük hava durumu haritalı raporunda yurdun büyük kısmınde önümüzdeki günlerde sıcaklıkların düşeceği ve başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çok sayıda ilde sağanak yağışın etkili olacağı görüldü.
Kış mevsiminin yaklaşmasıyla sağanak yağış ve soğuk havalar yavaş yavaş etkisini göstermeye başlasa da sıcaklıklar hala etkili oluyor. Ancak Meteoroloji’nin yaptığı açıklamaya bakılırsa sıcaklıklar önümüzdeki günlerde düşecek ve yerini serin havaya bırakacak.


Meteoroloji Genel Müdürlüğünden Afyonkarahisar’ın bazı ilçeleri için meteorolojik uyarı yapıldı. Ani sel, su baskını, mahalli dolu, yıldırım ve kısa süreli fırtına’ başlığı ile yapılan açıklamada Denizli, Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar’ın güneyinde kalan ilçeler için uyarı yapıldı.Açıklamada, gök gürültülü sağanak yağışların bugün akşam saatlerinden itibaren tesirini arttırarak gece saatlerine kadar yerel olarak güçlü olmasının beklendiğini ifade edildi.

SICAKLIKLAR DÜŞECEK
Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı; kuzey, iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 6 derece altında, diğer yerlerde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.
Orta ve güney Ege’de rüzgarın yarın (08.09.2022 PERŞEMBE) öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, güneyinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa)güçlü fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Meteoroloji’nin raporuna nazaran, pazartesi günü tam 24 ilde sağanak yağmur bekleniyor. Bu iller arasında İstanbul, Bursa, Kocaeli, Edirne, Balıkesir, Tekirdağ, Sakarya, Samsun, Ordu şeklinde iller içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir