Kategoriler
Genel

ÇÖPE ATMAYIN

ÇÜRÜYEN SEBZE VE MEYVELERİ ASLA ÇÖPE ATMAYIN

Domates; kırmızı rengiyle, içerdiği su oranıyla bilhassa yaz aylarının vazgeçilmez bir sebzesi. Arada sırada fark etmeden çürüttüğümüz domateslerin sonu, içimizi çok acıtsa da, ne yazık ki çöp kovaları olabiliyor. Fakat çürümüş halinin bile birbirinden değişik yararı var.

YUMURTA

Özellikle şayet domates yetiştiriyorsanız, domateslerinizin bolca kalsiyuma gereksinimi olacağını bilmelisiniz. Bolca kalsiyum merkezi olarak tanınan yumurta kabuklarını blenderdan geçirip toz durumuna getirin. Daha sonra bu tozu domateslerinizin toprağına ekleyin. Faydasını kısa sürede göreceksiniz.

Hazırladığınız o tozdan siz de bir kaşık yiyebilirsiniz, vücudunuz amacıyla olağanüstü gıda deposu. Çiğ yemekten iğrenirseniz de salatanıza ya da yemeklerinize ekleyebilirsiniz bu tozu.
LİMON

Tavsiyemiz limonlarınızı kullandıktan sonra blenderdan geçirip adet adet duruma getirdikten sonra buzdolabı poşetlerine doldurup dondurucuda saklamanız olacak. Daha sonra bunları keklerde, kurabiyelerde, zeytinyağlılarınızda rahatça kullanabilirsiniz. Bu arada poşette olsalar bile buzdolabınıza olağanüstü güzellikte bir koku yaymakta çok becerikli bu limonlar!

Ya da kullandığınız limonlara hiç elleşmeden bulaşık makinenize yerleştirirseniz, hem bardaklarınız pırıl pırıl olacak hem de makinenin içersinde kötü koku oluşmasını engelleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir