Kategoriler
Genel

CUMHURBAŞKAN ADAYI

Ne Kılıçdaroğlu ne Yavaş! İşte 6’lı masanın sürpriz cumhurdiğernı adayı
Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür; 6’lı masanın sürpriz cumhurdiğernı adayının Abdullah Gül olma ihtimalini iddia etti. Övür ayrıca; eski bakan Ertuğrul Günay’ın Gül adına PR çalışması yaptığını öne sürdü.
Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür; 6’lı masanın sürpriz cumhurdiğernı adayının Abdullah Gül olma ihtimalini iddia etti. Övür ayrıca; eski bakan Ertuğrul Günay’ın Gül adına PR çalışması yaptığını öne sürdü.

Övür, Gül’ün son Karar röportajına da değinerek, buradan 6’lı masaya nasıl mesaj verilenni anlattı. Sabah yazarı ayrıca; Ekrem İmamoğlu isminin de halen daha adaylık amacıyla masada bulunduğunu kaydetti.
Mahmut Övür’ün “Sürpriz aday Abdullah Gül mü?” başlıklı yazısının alakalı bölümü şu şekilde:

“Seçime bir yıldan az vakit kaldı ama hala 6’lı masanın adayı belli değil. Hala o mu olacak bu mu olacak tartışması sürüyor. Gerekçeleri de hazır; isim açıklanırsa yıpranır ya da ismin açıklanmasıyla gündem değişir. Her iki gerekçe de gerçekçi bulunmuyor.

Bulunmuyor, zira işin içersinde diğer bir hesap var.
İMAMOĞLU VE GÜL İSİMLERİ MASADA

O hesabın bir ucunda Ekrem İmamoğlu, diğer ucunda da Abdullah Gül’ün bulunduğu söyleniyor.

Bu iki isim de şimdilik devreden çıkmış değil. Ama asıl enteresan olan unutulduğu sanılan Gül isminin ara ara ısıtılması. Bırakın birilerini bizzat Gül’ün kendisi bunu çok istiyor ki arada bir siyasi pazara çıkıp konuşuyor. Öyle olmasaydı, dünya Rusya- Ukrayna Savaşı’nın, Tayvan’daki siyasi gerilimin nelere yol açacağını kara kara düşünürken, eski “dindar” bir cumhurdiğernına 28 Şubat ruhuyla şu soru sorulmazdı: “Dinin siyasette araçsallaştırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?”

O da “duayen” bir siyasetcı olarak şu yanıtı vermezdi:

“Partinizi bir din partisi gibi sunmaya başlarsanız tüm bu yanlışlıklar, noksanlıklar sonucunda dine atfedilir. Bu çok t’ehlikeli bir durum.”

Kulis bilgisi: CHP’nin cumhurdiğernı adayını belli oldu, 6’lı masaya sunulacak
Kulis bilgisi: CHP’nin cumhurdiğernı adayını belli oldu, 6’lı masaya sunulacak

Bunu söyleyen, eşi başörtülü diye cumhurdiğernı olması istenmeyen biri. Dahası, o söyleşide muhalefetin sığındığı en büyük argüman olan “ekonomi ve liyakat” gibi kendilerinin hiçbir koşulda uymadığı bir gündemi ballandıra ballandıra anlatıyor ama nedense dünyaya soluk aldıran “tahıl koridoru”na hiç değinmiyor.

Eski bir dışişleri bakanının, dış siyaset hamlelerini ve diğer gelişmeleri görmezden gelmesi uygun mü? Bunun bir tek sebebi olabilir; muhalefete CHP diliyle mesaj vermek.
Anlaşılan o ki, Gül tekrar aday olmanın hesabı içersinde. Birçok insan, “CHP bu kadar Kılıçdaroğlu’nun adaylığına hazırlanmışken, Gül’ün adaylığını kabul etmez” dese de masadan karar çıkınca yapacakları çok bir şey yok.

Bu hususta Gül ile Kılıçdaroğlu arasında mekik dokuyan bir isimden de söz ediliyor: Eski bakan Ertuğrul Günay. Kulislerde Günay’ın da içersinde bulunduğu bir ekibin, Gül’ün cumhurdiğernı adayı olması amacıyla ciddi PR çalışması yaptığı söyleniyor.

Bugüne kadar 6 artı 7’li masanın bir isim açıklamamasının sebebi de bu ihtimal. Son dakikada açıklanacak ve siyasiler “mecburen” masanın verilen karara uyacak. Halk uyar mı? Halkın uyacağından ve reaksiyona yol açmayacağından emin olsalar şuandan açıklarlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir