Kategoriler
Genel

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gine ziyaretini iptal etti: NA’TO zirvesine katılacak
Erdoğan’ın Afrika uygulamasının üçüncü ayağı olan Gine ziyaretini iptal ettiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam Senegal’den Türkiye’ye dönecek. Diğer yandan Erdoğan yarın online olarak NA’TO Liderler Zirvesine katılacak.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika uygulamasının üçüncü ayağı olan Gine ziyaretini iptal ettiği bildirildi. Başkan Erdoğan, bu akşam Senegal’den Türkiye’ye dönecek. Diğer yandan Erdoğan yarın online olarak NA’TO Liderler Zirvesine katılacak.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Afrika uygulaması kapsamında ilk olarak Kongo’ya daha sonra da Senegal’e gitmişti. Senegal’de açılışa katılan Başkan Erdoğan’ın üçüncü durağı ise Gine olacaktı.

YARIN NA’TO ZİRVESİNE KATILACAK

Ancak Başkan Erdoğan Gine ziyaretini iptal etti. Başkan Erdoğan’ın bu gece Türkiye’de olması bekleniyor. Programını iptal eden Başkan Erdoğan yarın online gerçekleştirilecek olan NA’TO zirvesine katılacak.
ZELENSKIY İLE KRİTİK GÖRÜŞME

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Etkileşim Başkanlığından oluşturulan bildirime göre, görüşmede, Rusya’nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tarife kararı ele alındı.

Başkan Erdoğan, Afrika turunun ikinci durağı Senegal’de varbulunduğu sırada yaptığı görüşmede, Donbas’taki ilerlemeleri ve Rusya Em’niyet Konseyi’nin Olağanüstü Toplantısı sonucunda belirtiler kararları yakından takip ettiğini belirtti.

Türkiye’nin tutumunu Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamayla meydana koyduğunu bildiren Başkan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözde cumhuriyetleri tarifesının kabul edilmez bulunduğunu ifade etti. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü amaç alan her türlü karara karşı olduklarını altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, pro’blemin çözümü amacıyla uluslararası alanda diplomasinin bütün imkanlarından yararlanılması gerekliliğini vurguladı.

RUSYA’NIN İŞ’GALİNE NE TEPKİ VERDİ?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden Senegal’e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime yönelik ABD’nin provokatif açıklamalarının, Avrupalı liderlerin tansiyonun düşürülmesi girişimlerinden netice alınamadığının hatırlatılması ve “Türkiye’nin, sizin başlattığınız bir pro’ses var. O ne aşamada? Buradan diplomasinin hala bir talihi var mı?” sorusunun yöneltilmesi üstüne Erdoğan, şunları söyledi:

“Şu an itibarıyla Amerika’nın açıklamaları ve bilhassa Münih Konferansı’ndaki garipliklerin hepsi nereye çalıştı, nereye çalışıyor belli değil. Bana göre Münih Konferansı da esasen yalnızca bir N’ATO Zirvesi olmaktan öteye geçmedi. Biz bu krizde en başından beri tansiyonun düşürülmesi amacıyla içten bir gayret sergiledik. Kri’zin çözümüne dair mesajlarımızı net bir şekilde meydana koyduk. Son ilerlemeler üstüne Dışişleri Bakanlığımızın yaptığı bildirimde da Rusya’nın sözde Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerini tarife kararının Minsk Anlaşmalarına aykırı bulunduğu belirtildi. Bu kararın Ukrayna’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali manasına geldiği v’urgulandı. Biz Rusya’nın bu kararını kabul edilmez olarak değerlendiriyoruz. Taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrımızı yineliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir