Kategoriler
Genel

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda Tokat Havalimanı ve yapımı tamamlanan başka projelerin toplu açılış törenine katılmak üzere Tokat’a geldi.


Tokat-Turhal kara yolu Piyasa kavşağında 1995 senesinde oluşturulan havalimanı, 2001’de birtakım pro’blemler nedeniyle uçuşlara kapatıldı.
2006’da yine hizmet vermeye başlayan havalimanında 2008 senesinde durdurulan uçuşlar, 2010’da yine başladı.


Havalimanındaki tarifeli uçuşlar, 2017 yılının Nisan ayından bu yana yapılmıyor. Pist ve altyapı pro’blemleri nedeniyle orta ve büyük gövdeli uçakların iniş yapamadığı havalimanının yakınlarındaki Küçükbağlar köyündeki caminin minaresi de uçuş güvenliği yönünden risk meydaan getirdiği gerekçesiyle 2008 senesinde kısaltıldı.


7 UÇAK PARK KAPASİTESİ OLACAK

Kentte 2018 senesinde eski havalimanının yanısıra inşasına başlanan yeni havalimanı ise tamamlanma adımına geldi. Büyük gövdeli uçaklar ve kargo uçaklarının da iniş yapabileceği yeni havalimanının apronu, 7 uçak park kapasiteli olacak.


Pisti 2 bin 700 metre uzunluğunda olacak yeni havalimanının hizmete girmesiyle Tokatlılar, uçak yolculuğu amacıyla etraf illere gitmek mecburiyetinde kalmayacak.

Yeni havalimanı altyapı projesi kapsamında pist, apron, taksi yolu, etraf emniyet duvarı, etraf emniyet yolu, hava seyrüsefer yardımcı istasyonunun inşaatı tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir