Kategoriler
Genel

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Cumhurdiğernı Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması: Sözümüz var
N’ATO Zirvesi ardından dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurdiğernı Erdoğan, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu en en uygun seviyeyi belirleyecek. Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme sözümüz, kararlığımız var” dedi.

Cumhurdiğernı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’da gerçekleşen N’ATO Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesi ardından aralarında Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk’ün de varolduğu medya mensuplarıyla soru-cevap şeklinde bir söyleşi gerçekleştirdi.

Asgari ücretle alakalı değerlendirmede tespit edilen Cumhurdiğernı Erdoğan, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışıyor. İnşallah arkadaşlarımız çalışmayı efradını cami ağyarını mani bir şekilde bitirirler. Biliyorum ki Asgari Ücret Tespit Komisyonu en en uygun seviyeyi belirleyecek. Biz de inşallah müjdeli haberi işçilerimizle, emekçilerimizle paylaşırız. Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme sözümüz, kararlığımız var. Şartlara göre ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zammın belirlenmesi amacıyla çalışmalar tamamlandı. Yeni asgari ücret rakamını Cumhurdiğernı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile açıklaması bekleniyor.

İŞÇİ TARAFI TEKLİFİNİ İLETTİ

İkinci kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ardından TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücrette ara zam tekliflerini ilettiklerini belirterek, “Enflasyon oranlarını meydana koyduk. İnsanca yaşayabilecek bir ücreti insanların hak ettiğini ifade ettik. Bugün itibariyle 15 milyon 200 bin çalışan var. Bunların 2 milyon 200 bini örgütlü. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücreti ifade ettik. Geldiğimiz noktada işverenlerin talepleri oldu. 6 bin 391 lira açlık sınırını ifade ettik, bunun altında kalmasın dedik” açıklamasında bulunmuştu.

ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yönünden tespit edilen asgari ücret, diğer bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Düzenlemeyi içeren, Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu yönünden tespit edilen ücretler Resmi Gazete’de yayımlanacak ve komisyon kararında diğer bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Önceki düzenleme, komisyonca tespit edilen ücretlerin Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi izleyen ayın ilk gününden itibaren yürürlüğe girmesini öngörüyordu.

Yapılan değişiklikle, çalışanların yeni asgari ücret düzenlemesinden komisyonun tespit ettiği tarihten itibaren ya da Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla beraber yararlanması sağlandı.

PRİM DESTEĞİ FORMÜLÜ HESABI

ASGARİ ÜCRET 5.004,00
SGK PRİMİ % 14 700,56
İŞSİZLİK SİG. PRİMİ % 1 50,04
KESİNTİLER TOPLAMI 750,60
NET ASGARİ ÜCRET 4.253,40

İŞVERENE MALİYET

Brüt asgari ücret: 5004,00
SGK Primi % 15,5 (işveren payı): 775,62
İşsizlik sig. Pr. İşveren %2: 100,08
İşverene toplam maliyet: 5.879,70
KESİNTİLER TOPLAMI: 875,62

ASGARİ ÜCRET YÜZDE 26.10 ARTARSA (TL/AY)

Brüt asgari ücret: 6.310,04
SGK primi % 14: 883,41
İşsizlik sig. primi % 1: 63,10
Kesintiler toplamı: 946,51
Net asgari ücret: 5.363,53

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 4 BİN 253 LİRA

2021’de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak yapılan asgari ücret yüzde 50’lik artışla 2022 senesi amacıyla brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir