Kategoriler
Genel

denizlere iniyor

Türkiye’nin savunma sanayindeki önder müesseseu ASELSAN tarafından yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen teknolojiler, modernize edilen Preveze derslikı denizaltıların kabiliyetlerini artıracak. Müdafa Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN-STM-HAVELSAN-ASFAT iş ortaklığı içinde 8 Şubat 2019’da imzalanan Preveze derslikı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi (PREVEZE-YÖM) Sözleşmesi kapsamındaki önemli kilometre taşlarından “kritik tasarım” aşaması tamamlandı.

Proje kapsamındaki sorumlulukları için 512,4 milyon liralık sözleşme imzalayan ASELSAN, 2027’ye kadar yayılacak teslimatlara başladı. Deniz Kuvvetleri envanterindeki Preveze derslikı 4 denizaltının modernize edileceği PREVEZE-YÖM Projesi’nde, TCG Preveze denizaltısı için erken teslim edilmesi ihtiyaç duyulan Harp Gemisi Otomatik Tanımlama (WAIS) ve Dahili Muhabere Sistemleri entegrasyon ve kabullerinin tamamlanmasının peşinden kritik tasarım aşaması SSB tarafından onaylandı.

ASELSAN’a verilen savaş sistemleri entegrasyonu benzer biçimde önemli görevler ile alt birimlerin yerli ve ulusal tasarım ve üretimi yapılarak bu alanlardaki dışa bağımlılık en aza indirilecek. Proje kapsamında ASELSAN tarafınca denizaltı sonarları, uydu muhabere sistemi, entegre muhabere sistemi, seyir radarı ve elektronik destek sistemleri tasarımı ve üretimi gerçekleştirildi.

Şirket, proje kapsamında ayrıca Güdümlü Mermi tabanca denetim ve Yerli Harp Gemisi Otomatik Tanımlama Sistemlerini sağlıyor. Düşük görünürlük sağlanarak denizaltıların düşman unsurlarca tespitinin güçleştirilmesi amacıyla yelken üzerinde bulunan tüm direklere soğurucu araç-gereç uygulaması da ASELSAN tarafınca yapılacak. PREVEZE-YÖM Projesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan TCG Preveze, TCG Sakarya, TCG 18 Mart ve TCG Anafartalar denizaltılarının modernizasyonunu kapsıyor.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, PREVEZE-YÖM Projesi’nin Deniz Kuvvetlerinin en kapsamlı modernizasyon projesi olduğunu belirterek, “SSB öncülüğünde iş ortağı olduğumuz projede çok eleştiri bir aşama başarıyla geride bırakıldı.

ASELSAN mühendisliğinin ürünü olan üst düzey teknolojilerimiz bu projede çok önemli görevler üstleniyor. Donanmamız için ciddi bir kuvvet çarpanı olacak modernize edilmiş denizaltılarımızda ASELSAN’ın en ileri teknolojileri kullanılıyor. Milli mühendisliğimizin gücüyle “mavi vatan”ın bekası ve güvenliği için her göreve hazırız.” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir