Kategoriler
Genel

derin’ gücü

STM müdafa Teknolojileri Mühendislik ve ticaret AŞ, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan 4 adet Preveze derslikı denizaltının ‘Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi’nde, öncelikli olarak tedarik edilmesi ihtiyaç duyulan sistemlerin ‘Deniz Kabul Tecrübeleri’ni ve ‘Proje eleştiri Tasarım Aşaması’nı başarıyla tamamladı. PREVEZE-YÖM ile eş zamanlı olarak yürütülen ve STM’nin platform entegrasyonu sorumlusu olduğu MÜREN S’avaş Yönetim Sistemi Projesi’nde de ilk vapur için platform entegrasyonu tamamlandı.

STM’den meydana getirilen açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı müdafa Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, Türkiye’nin müdafa endüstri ve ulusal teknoloji hamlesinde önemli bir rol üstlenen şirket, Deniz Kuvvetleri Komutanlığını yerlilik ve millik oranı azamiye çıkarılmış sistemleriyle donatmayı sürdürüyor. Bu kapsamda, SSB tarafınca başlatılan Preveze derslikı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonunda (YÖM), önemli bir kilometre taşı daha geride bırakıldı.

4 tane Preveze sınıfı denizaltının modernizasyonunu kapsayan PREVEZE-YÖM Projesi’nde, tasarım aşamalarının devamı esnasında teslim edilmesi ihtiyaç duyulan Atalet Seyir, CTD Prob, Soğutulmuş Su ve Statik İnverter sistemlerinin deniz kabul tecrübelerinin başarıyla tamamlanmasının arkasından, projenin k’ritik Tasarım Aşaması da SSB tarafınca onaylandı. Böylece projede tasarım aşamaları sona ermiş oldu.

PREVEZE-YÖM ile eş zamanlı olarak yürütülen ve STM’nin platform entegrasyonu sorumlusu olduğu MÜREN S’avaş Yönetim Sistemi Projesi’nde de ilk vapur için platform entegrasyonu tamamlandı.

– STM’YE PREVEZE’DE KRİTİK GÖREVLER
Söz konusu proje, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG 18 Mart (S-355) ve TCG Anafartalar (S-356) denizaltılarının modernizasyonunu kapsıyor. Projede, STM-ASELSAN-HAVELSAN ve ASFAT iş ortaklığı tarafından tedarik edilen tüm ürünlerin platform entegrasyon faaliyetleri STM sorumluluğunda aşama kaydediyor.

STM, Türk donanması ile arkadaş ve kardeş ülke donanmalarının su üstü ve denizaltı platformlarının daha etkin görevler yapması için tasarım, inşa ve modernizasyon faaliyetleri kapsamında, ihtiyaca özel özgün ve elastik mühendislik çözümleri üretiyor.

Türk birliğinın denizaltı modernizasyon ve inşa projelerinde önemli görevler üstlenen STM, ana yüklenicisi olduğu 2 adet AY derslikı denizaltının modernizasyonunu 2015 yılında başarıyla tamamladı. Halen 4 tane Preveze sınıfı denizaltının modernizasyonunda sistem tedarik ve platform entegrasyonu sorumlusu olarak faaliyetlerini sürdüren STM, Türkiye’nin ulusal Denizaltı Projesi’nin hayata atlatılmasında önemli bir aşfakat olacak Havadan bağımsız Tahrik Sistemli (Reis sınıfı) Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında da t’ehlikeli sonuç görevler üstleniyor.

Bu kapsamda, dünyada sayılı ülkelerin üretimini yapabildiği, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısım Section 50’yi, 2021’de ilk kez Türkiye’de üreten STM, tarihi bir başarıya imza attı.

– pakİSTAN’IN DENİZALTI modernİZASYON PROJESİNDE ÇALIŞIYOR
STM, Pakistan’ın sahip olduğu Fransız yapımı Agosta 90B Khalid sınıfı denizaltıların modernizasyonunda 2016’dan beri ana yüklenici olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Agosta 90B Modernizasyon Projesi’nde ilk denizaltıyı teslim eden STM, öteki iki denizaltının modernizasyon çalışmalarını Pakistan’da devam ettiriyor.

Türkiye’de denizaltı inşa ve modernizasyon kabiliyetine haiz ilk mühendislik şirketi olan STM, bir Türk firması olarak ilk kez bu projeyle yabancı bir ülkenin denizaltı modernizasyon projesine ana yüklenici olarak imzasını da atmış oldu. STM, insansız su üstü ve su altı sistemleriyle ulusal denizaltı tasarım çalışmaları ve STM 500 olarak adlandırdığı ufak tonajlı denizaltı mevzularında da çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir