Kategoriler
Genel

DESTAN YAZDILAR

Busenaz Sürmeneli, Buse Naz Çakıroğlu, Şennur Demir ve Hatice Akbaş dünya şampiyonu!
Dünya Kadınlar B’oks Şampiyonası’nda mücadele eden milli b’oksörlerimiz Busenaz Sürmeneli, Buse Naz Çakıroğlu, Şennur Demir, Ayşe Çağırır ve Hatice Akbaş altın madalya kazandı.
İstanbul’un ev sahipliğinde düzenlenen IBA Dünya Kadınlar B’oks Şampiyonası’nda Türkiye, grup durumunda şampiyon oldu.

MİLLİLER ALTIN MADALYAYA UZANDI

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda mücadele eden milli boksörlerimiz Busenaz Sürmeneli, Buse Naz Çakıroğlu, Şennur Demir, Ayşe Çağırır ve Hatice Akbaş altın madalya kazandı.

TÜRKİYE İÇİN REKORLAR ŞAMPİYONASI

Türkiye amacıyla rekorlar şampiyonası İstanbul’un ev sahipliğinde düzenlenen şampiyona, Türk bayan boks tarihine geçti.

Toplam madalya adedi bakımında Türk bayan boksunun en başarılı Dünya Şampiyonası’nı yaşam sürdüren milliler, altın madalya adedinda da 2 şampiyonluğun geldiği 2008 Dünya Şampiyonası’nı geride bırakarak rekor kırdı. 2022 Dünya Kadınlar B’oks Şampiyonası’nda Türkiye, 5 altın, 2 bronz madalya aldı.

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN TEBRİK MESAJI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, madalya kazanan sporcularımızı kutlama etti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Erdoğan, ”Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 5 altın 2 bronz madalya ile tarih yazan, grup hâlinde şampiyon olan millî sporcularımızı kendim ve milletim adına yürekten kutlama ediyorum. Şimdi, inşallah amaç Paris Olimpiyatları!” ifadelerini kullandı.
BUSENAZ SÜRMENELİ

Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11 ve son gününde olimpiyat ve dünya şampiyonu Busenaz Sürmeneli, 66 kiloda final maçına çıktı.

Geçen sene düzenlenen 2020

Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda 69 kiloda altın madalya kazanarak Türk spor tarihine geçtiğimiz son dünya şampiyonu milli boksör Busenaz, bu şampiyonada sırayla İtalyan Angela Carini, ABD’li Arika Melek Skoog, Özbek Navbakhor Khamidova ve Taylandlı Janjaem Suwannapheng’i eledi.

Finalde Kanadalı Charlie Cavanagh ile karşılaşan Busenaz, ilk rauntta rakibini yıpratan yumruklar attı. Çok üstün bir boks meydana koyan Busenaz, ilk raundu 5-0 aldı.

İlk rauntta bulunduğu gibi ikinci rauntta da hakemin saymasını gerçekleştiren milli b’oksör, bu bölümü de net bir şekilde 5-0 üstün bitirdi.
Son rauntta da rakibini arka arkaya attığı yumruklarla z’or hale düşüren Busenaz, bitime 45 saniye kala hakem kararıyla galip ilan edildi ve altın madalyanın sahibi oldu. Milli b’oksör, şampiyonada yaptığı 5 maçın 4’ünü normal vakit tamamlanmadan kazandı.

Trabzonspor’un sporcusu olan Busenaz, galibiyetinin sonrası ringde kolbastı oynayarak şampiyonluğunu kutladı.

Busenaz Sürmeneli, 48 kiloda Ayşe Çağırır, 50 kiloda Buse Naz Çakıroğlu ve 54 kiloda Hatice Akbaş’ın sonrası Türkiye’ye bu organizasyondaki 4. şampiyonluğunu getirdi.

2019’da Rusya’da 69 kiloda dünya şampiyonu olan Busenaz, 66 kiloda da altın madalya aldı. Milli boksör, 2 dünya şampiyonluğu olan Gülsüm Tatar’ın rakoruna da ortak oldu.

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 66 kiloda mücadele eden milli boksörümüz Busenaz Sürmeneli, Kanadalı rakibini puanlamaya bırakmadan yenerek, altın madalya kazandı.

— BUSE NAZ ÇAKIROĞLU

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 50 kiloda mücadele eden milli boksör Buse Naz Çakıroğlu, altın madalya kazandı.

Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11. ve son gününde olimpiyat ikincisi milli boksör Buse Naz Çakıroğlu, 50 kiloda final maçına çıktı.

İlk turda Moğol Mungunsaran Balsan’ı, ikinci turda Cezayirli Roumaysa Boualam’ı, çeyrek finalde Aira Cordero Villegas’ı, yarı finalde de İspanyol Fernandez’i eleyen olimpiyat ikincisi milli b’oksör, finalde Kolombiyalı Ingrit Lorena Valencia Victoria ile karşılaştı.

Müsabakaya iyi başlayan ve maçın denetimini elinde sahip olan Buse Naz, ilk raundu 5-0 aldı. Kontrollü performansını devam ettiren milli boksör ikinci raundu da 4-1 üstün tamamladı. Son raundu da 4-1 alan ay-senedızlı sporcu, maçı 5-0 kazanarak dünya şampiyonluğuna ulaştı.
Buse Naz, şampiyonluğunun sonrası duygusal anlar yaşayarak gözyaşlarına hakim olamadı. Milli b’oksör, tribünleri dolaşmasının sonrası mutluluğunu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile paylaştı.

Buse Naz Çakıroğlu, 48 kiloda altın madalya alan Ayşe Çağırır’ın sonrası Türkiye’ye bu organizasyondaki 2. şampiyonluğunu getirdi.

50 kiloda bronz madalyalar Özbek Aziza Yokubova ile İspanyol Laura Fuertes Fernandez’e gitti.

Bakan Kasapoğlu, millilerin yanısıra

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, karşılaşmayı salonda izledi.

Maçlardan evvel Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’ne gelen Bakan Kasapoğlu, daha evvelki zamanlarda mücadelelerini tamamlayan milli b’oksörler ile teknik ekibi kutlama etti.

Bakan Kasapoğlu’nun yanısıra 48 kiloda altın madalya alan Ayşe Çağırır oturdu. Kasapoğlu’na Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan ile Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç de eşlik etti.
HATİCE AKBAŞ

Dünya Kadınlar B’oks Şampiyonası’nda temsilcimiz Hatice Akbaş, Romanyalı rakibi Lacramioara Perijoc’ı yenik ederek altın madalyanın sahibi oldu.

Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11. ve son gününde Hatice Akbaş, 54 kiloda final maçına çıktı.

İlk turu maç yapmadan geçtiğimiz, ikinci turda Alman Zeina Nassar’ı, üçüncü turda Ermeni Ekaterina Sycheva’yı, çeyrek finalde Bulgar Stanimira Petrova’yı, yarı finalde de Taylandlı Tintabthai’yi eleyen milli boksör, finalde Romanya’dan Lacramioara Perijoc ile karşılaştı.
Tribünlerin büyük desteği sayesinde maça iyi başlayan Hatice, ilk raundu 4-1 aldı. İkinci raundu 3-2 kaybeden milli boksör, son raunda genel skorda üstün girdi. Son 3 dakikalık bölümü de 3-2 alan ay-senedızlı boksör, maçı 3-2 kazanarak altın madalyaya uzandı.

Hatice Akbaş, 48 kiloda Ayşe Çağırır ve 50 kiloda Buse Naz Çakıroğlu’nun sonrası Türkiye’ye bu organizasyondaki 3. şampiyonluğunu getirdi.

54 kiloda bronz madalyalar ise Kazak Dina Zholaman ile Taylandlı Preedakamon Tintabthai’ye gitti.
ŞENNUR DEMİR

Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11. ve son gününde dünya ikincisi, Avrupa üçüncüsü milli b’oksör Şennur Demir, +81 kiloda final maçına çıktı.

İlk turda Kazak Lazzat Kungeibayeva’yı, çeyrek finalde de Kolombiyalı Diana Yubeli Romero Castro’yu, yarı finalde ise Polonyalı Lidia Maria Fidura’yı eleyen milli b’oksör, finalde Faslı Khaija Mardi ile karşılaştı.

Maça iki b’oksör de birbirini tartarak başlarken dengeli geçtiğimiz ilk raundu Faslı Mardi 3-2 aldı. İkinci raunda iyi başlayan ve rakibini yere indiren Şennur, hakemin saymasını sağladı. Bu bölümü 4-1 alan milli b’oksör, genel skorda 2-1 avantaj kurdu.

Dengeli geçtiğimiz ve büyük bir mücadelenin gösterildiği son raundu 4-1 alan Şennur Demir, maçı da 4-1 kazanarak altın madalyaya ulaştı.
2016 Astana’da bronz, 2018 Yeni Delhi’de gümüş madalya kazanan Şennur, 2022 İstanbul’da altın madalyaya kavuştu.

Şennur Demir, 48 kiloda Ayşe Çağırır, 50 kiloda Buse Naz Çakıroğlu, 54 kiloda Hatice Akbaş ve 66 kiloda Busenaz Sürmeneli’nin sonrası Türkiye’ye bu organizasyondaki 5. şampiyonluğu getirdi.
AYŞE ÇAĞIRIR

Uluslararası Boks Birliği (IBA) yönünden Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kadınlar B’oks Şampiyonası’nda 48 kiloda milli boksör Ayşe Çağırır da dün finalde Kazak Alua Balkibekova’yı yenerek altın madalya kazanmıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.