Kategoriler
Genel

DEV ALTIN KEŞFİ !

Dev altın keşfi! 20 bin onsluk rezerv…
Türkiye’de altın çıkaran ve işleyen ilk Türk madencilik şirketi Koza Altın, Kaymaz’da 20 bin onsluk potansiyel altın kaynağı belirleme ettiğini duyurdu.

Koza Altın, Kaymaz işletmesinde gerçekleştirdiği sondajlar neticesinde 20 bin onsluk potansiyel altın kaynağı belirleme ettiğini duyurdu.

Şirketten KAP’a oluşturulan bildirimde şu bulgular verildi: “Kaymaz işletmemiz sahip olunan açık Ocak sahalarında, 2022 senelında oluşturulan cevher geliştirme sondajları neticesinde, aşağı yukarı 20.000 ons’luk potansiyel altın kaynağı belirleme edilmiştir. Bu kaynaktan aşağı yukarı 16.000 ons altın üretimi hedeflenmiştir. 2022 senesi ortamında cevherin Kaymaz işletmesinde üretimi yapılacaktır. Şirketimizin 2022 senesi cirosuna aşağı yukarı 500.000.000.-TL katkısı olacaktır.”


YILDA 15 TON ALTIN ÇIKARACAK
Koza Altın İzmir-Ovacık, İzmir-Çukuralan, Eskişehir-Kaymaz, Kayseri-Himmetdede ve Gümüşhane –Mastra ile beraber toplam 5 sahada aktif olarak altın üretimi gerçekleştiriyor. 2020 senesinde Türkiye’de imal edilen toplam 42 ton altının 8 tonunu yapan Koza Altın, ileriki 5 sene içersinde senelik 15 ton altın üretimi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar ışığında Ağrı’da 20 tonluk altın rezervi keşfettiği Mollakara altın madeninin temellerini atan Koza Altın, burada ilk altın dökümünü 2022 senesinde gerçeklştirmeyi hedefliyor. İlave olarak Van ve Ağrı’da 16 adet daha arama ruhsatına sahip olan şirket, izinler tamamlandıktan sonra bu bölgelerde yapılacak sondaj çalışmalarından da olumlu sonuçlar elde etmeyi hedefliyor. Koza Altın, böylece hem Ağrı’daki tesisin ekonomik ömrünü uzatacak hem de çıkaracağı altın sayısını artıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir