Kategoriler
Genel

dev iş birliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyareti kapsamında ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından imzalanan bildiriyle gelecek dönemde iki ülke arasındaki ticaret hacmi ve yatırımların en yüksek seviyeye çıkartılması amaçlanıyor.
AA muhabirinin ticaret Bakanlığından edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın huzurunda gerçekleşen imza töreninde, Bakan Muş ile BAE ekonomi Bakanı Abdullah bin Tuk el-Mari Abu Dabi’de “Türkiye Cumhuriyeti ile BAE arasında Kapsamlı Ekonomik işbirliği Anlaşması Müzakerelerinin Başlatılmasına İlişkin Ortak Bildiri” imzalandı.

Ortak bildiriyle tarafların, Kapsamlı Ekonomik ortaklaşa iş Anlaşması (KEOA) müzakerelerine başlama hususunda mutabakata vardığı kamuoyu ile paylaşıldı. Söz konusu bildiride, KEOA’nın iki ülke arasındaki karşılıklı anlayışı yansıtan, çağdaş ve dinamik bir ekonomik işbirliği için bir platform işlevi göreceği ifade edildi. Taraflar, bahse konu anlaşmanın iki ülke arasındaki ilişkilerde büyük örutubet taşıyan ekonomik ilişkilerin daha da güçlenmesine hizmet edeceğini de teyit etti.

– HİZMET TİCARETİ DE ÖNE ÇIKACAK
İki ülke arasındaki uzlaşıya bakılırsa mal ticaretinin yanı sıra hizmet ticareti, minik ve orta ölçekli işletmelerin ticaretlerini kolaylaştırıcı tedbirler, kamu alımları, fikri mülkiyet hakları, ticaret önlemleri ve öteki düzenleyici kuralları kapsayacak olan KEOA, iki ülke arasındaki ticaret hacmi ve yatırımların en yüksek seviyeye çıkartılmasına hizmet edecek.

Anlaşmanın, bölgesel ticareti artırması ve ortak geliştirilecek yeni üretimler ve projelerle küresel anlamda değer zincirlerine katkı sağlaması umut ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir