Kategoriler
Genel

DEV KEŞİF

Türkiye’den 35 milyon tonluk dev keşif! Harekete geçildi
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Elazığ’da 35 milyonluk dev bakır madeni rezervi keşfetti. Türkiye’nin en büyük maden rezervinin bulunmasının sonrası ilçedeki madenin işletilmesi adına Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Maden eyaletinde ‘Polimetal maden sahası ihale süreci değerlendirme toplantısı’ düzenlendi.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) yönünden Elazığ’da oluşturulan araştırma ve saha çalışmalarında cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervinin bulunmasının sonrası tespit edilen maden rezervlerinin Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde kurulan ‘Elazığ Girişim Grubu’ yönünden işletilmesi amacıyla müracaatte bulunulmuş ve ihale tarihi 21 Nisana ertelenmişti. Yaklaşan ihale sürecinde Elazığ Bakır Madenliler Derneği, ETSO Başkanı Asilhan Arslan ve girişimcileri ilçeye çağrı ederek burada bir toplantı gerçekleştirdi. Düzenlenen toplantıda ilçede tespit edilen ve cumhuriyet tarihinin en büyük madeni olarak tespit edilen maden rezervinin Elazığ Girişim Grubu yönünden işletilmesi ve Maden ilçesinin eski ihtişamına kavuşması konuşuldu.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK REZERVİ BURADA BULUNDUYSA ÜRETİM ÜSSÜ DE BURASI OLMALIDIR”
Son derece mühim bir gelişmenin arifesinde olduklarını bildiren Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, “Bu hem şehrimizin hem de Maden ilçemizin çıkarı tarafında en yüksek kazanım şekliyle sonuç vermesi amacıyla el birliğiyle mücadele veriyoruz. Elazığ maden konusu ile ilgili politika üstü bir duruş göstererek bu ihalenin Elazığ’a en yüksek katma değer bırakacak şekliyle sonuç vermesi amacıyla kenetlendi ve 2 aylık sürede herkes son derece duyarlı olarak ciddi mücadele verdi. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarihten gelen misyonuyla ilin bütün dinamiklerinin çıkarı tarafında duruş sergileyip aksiyon almış bugün de önüne gelen olayda üstüne düşen vazifeyi gerçekleştirmek adına geçmişte bulunduğu gibi bu duruşu sergiledi ve sizlerden de destek talep etti. Bu destekler karşılık buldu ve içersinde bulunduğumuz halde ihalenin şartnamesinin Elazığ ve Maden menfaatlerine ülke menfaatlerine doğru devrilmesi amacıyla son derece titiz ve kıymetli bir çalışma icra edilmektedir.

Elazığ’da Maden eyaletinde madem cumhuriyet tarihinin en büyük bakır maden rezervi bulundu bunun üretim üssü Maden olmalıdır. Biz burada öyle bir tesisten konuşuyoruz ki bir zenginleştirme ünitesinden geçecek son derece titiz bir üretim bandından devasa bir tesisten bahsediyorum. 500 milyon dolar yatırım bedeli olan alan 3-4 bin bin şahsa istihdam sağlayacak. Bunun uç ürünleri madenin metale dönüşmesinden sonra çıkan bütün uç ürünleri işlenerek yüksek katma kıymetli ürüne geçiş amacıyla çok şaşırtıcı bir ham madde elde edeceğiz. Bunların Elazığ’a katkısı, bölgeye katkısı, müthiş olacak. Nasıl ki Karadeniz de Samsun Çarşamba’da Bakır İzabe Tesisi kuruldu ve Karadeniz havzasının bütün bakır madenleri orada izabe edilip ekonomiye kazandırılıyorsa Elazığ’da madenin merkezi olması hasebiyle bütün bölgenin madenlerinin işlendiği bir üretim üssü olmak zorunda.

Teknik olarak madencilik ve endüstrisi diye tanımladığımız vakit bu olmazsa olmaz. Biz bunun iade şartnamesine girmesini istiyoruz. Elazığ Girişim Grubu olarak bu ihaleye tek başımıza girme adına istediğimiz büyüklüğü yakalamak amacıyla hiçbir perdeleme yapmadan çağrıda bulunduk ama sermeye kurulunun elimizi ve kolumuzu bağladığı birtakım meşru mevzuatlar var ondan ötürü birtakım hamleleri atamıyoruz. Onların mevzuatlarına makul gelecek dönemlerde bütün hamlelerimizi yapacağız. Elazığ Girişim Grubunun hem sermaye yapısını hem de katılımcı miktarını yükseltmek adına gelişen dönemler de gene çalışmalarımız olacak. Bunları da süreyi geldiği vakit sizlerle paylaşacağız. Elazığ Girişim Grubunun bu ihaleye girecek konsorsiyumda en yüksek oranda ortak olması amacıyla görüşmelerimizi belli bir noktaya getirdik ve bu proses devam edecek” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ İl Başkanı Semih Işıkver, Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Avukat Çağlar Duran, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Erhun Karakuş, Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz, iş adamları, STK temsilcileri ve Maden eyaletinde yaşam sürdüren vatandaşlar katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir