Kategoriler
Genel

DEV YATIRIM !

Bakan Dönmez dev yatırımı duyurdu! Tam 3 milyar dolar…
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerjide yeni teknoloji yatırımlarının mühim olduğunu belirterek, 2030’a kadar elektrikli vasıtalar ile dağıtık üretim ve yenilenebilir enerji teknolojileri amacıyla toplamda 3 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapılacağını bildirdi.
Dönmez, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 14. Sektör Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı hususşmada, bugün bilhassa natural a’fet saatinde dağıtım şirketlerinin atacağı adımları ele alacaklarını ifade etti.

Elektrik dağıtım sektörünün 2021’de yaşanan küresel tedarik p’roblemlerine karşın yatırımlarını büyük oranda gerçekleştirdiğini altını çizen Dönmez, “2016-2020 arasında yani 3. program devresinde toplam 74,3 milyar liralık elektrik dağıtım yatırımı yapıldı. 2021-2025 senesininı amacıylae alan 4. program devresi amacıyla bu rakam 124 milyar lira olarak belirlendi. Halihazırda 16 milyar lirası şebeke, 4 milyar lirası da başka yatırımlar olmak üzere toplam 20 milyar liralık yatırım yaşama geçirildi.” diye hususştu.

Bakan Dönmez, sistemli bakım amacıyla de yüzde 99,3’lük gerçekleşme seviyesine ulaşıldığına ilgi çekerek, burada sürekli rehabilitasyon, yenileme ve geliştirmenin mühim olduğunu anlattı.

Elektrikte kayıp oranının 2000’li senesinin başında yüzde 20’den çok olduğunu kaydeden Dönmez, “Bugün ise nerdeyse yarı yarıya bir düşüş görüyoruz. 2021’de elektrikte kayıp oranını yüzde 11,9’a düşürdük.” ifadesini kullandı.

– RESMİ VE DİNİ BAYRAMLARDA B’ORÇTAN KAYNAKLI KESİNTİ YAPILMAYACAK
Dönmez, müşteri memnuniyeti kapsamında davet merkezlerine gelen aramaların da önemine değinerek, şirketlerin davet merkezlerine ulaşılabilirlik oranının yüzde 99,5 olduğunu aktardı.

Şirketlerin bakım zamanı, içeriği, sarfedilen malzeme ve tutanaklar gibi verilerin raporlandığı Bakım Yönetim Sistemi’ni kuracakları verisini veren Dönmez, “Acil hallere dair bir idare planları olacak. Gerekiyorsa İHA’ları ve dronları envanterlerine dahil etmelerini istek ediyoruz. Yine mümkün bir halde mobil jeneratörlerin sahada hazır bulunmasını bekliyoruz. Vatandaşlarımızın aldığı hizmetin niteliği ve süratli olması kadar basit erişilebilir olması da bizler amacıyla mühim bir husus.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, b’orçtan kaynaklı kesintilerin resmi ve dini bayramlar ile cuma, cumartesi ve piyasa günleri yapılmamasına dair programın da yaşama geçirildiğini hatırlattı.

Yeni dağıtım şebekesi modelleri ve teknolojilerinin öneminin de altını çizen Dönmez, şu şekilde devam etti:

“Önümüzdeki senesinin en mühim husus başlıklarından biri elektrikli otomobiller olacak. 2030’a kadar elektrikli vasıta şebeke altyapısı amacıyla 1 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Dağıtık enerji üretimi bilhassa ana şebekeye binen yükün azaltılması yönünden mühim. Bu nedenle, 2030’a kadar dağıtık üretim ve yenilenebilir enerji teknolojileri amacıyla 2 milyar dolarlık şebeke yatırımı yapılması gerekiyor.”

Bakan Dönmez, siber emniyet ve dijital dönüşümün sektör amacıyla kritik olduğuna ilgi çekerek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Dijital olgunluk seviyemizi artıracak programları yaşama geçirdikçe, tüketici memnuniyeti ve şebeke güvenliğimiz de aynı oranda artacak. Sektörel siber atak dağılımına geldiğimizde ise orada çok tanınmış olduğumuzu görüyoruz. Siber saldırıların yüzde 11’i enerji sektörüne gerçekleşiyor. Yaklaşık 9 siber ataktan 1’inin enerji sektörüne gerçekleşiyor olması dijital emniyet meselesinin önemini gösteriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir