Kategoriler
Genel

D’EV YATIRIM

D’ev yatırım ha’mlesi! 8 milyar dolar Türkiye’ye geliyor
Türkiye ile BAE arasındaki anlaşmanın sonrası Körfez’in tanınmış fonları Türkiye’ye yatırım amacıyla geliyor. Yapılacak yatırımın 8 milyar dolar olacağı öğrenildi.
Körfez’in d’ev fonları Türkiye’de tarımdan endüstriye, turizmden ulaşıma bu sene 8 milyar dolarlık yatırım yapacak.

 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’yle tekrar kurduğu diplomasi trafiği Körfez ülkelerini harekete geçirdi. Türkiye’de büyüme fırsatını kaçırmak istemeyen Ortadoğulu fonlar endüstri yatırımlarına odaklandı. Bu sene Ortadoğu’dan toplam 8 milyar dolarlık yatırım bekleniyor.

Tarım, sav’unma ve saniyesel endüstri, teknoloji, petrokimya, ulaşım ve altyapı teknolojileri, turizm ve sağlık sektörlerindeki şirketlere yapılacak olan yatırımların ön anlaşmaları yapıldı. Sabah’ın haberine göre, Türkiye’nin değişik illerine yapılacak yatırımlarda endüstri yatırımlarından çoğunluklu payı Kocaeli, Bursa, Yalova ve İstanbul alıyor. Tarımda Antalya, Konya ve Aksaray’a yatırım yapan fonlar, turizmde ise Muğla ve İzmir’de otel yatırımlarıyla ilgileniyor. Petrokimya yatırımında ise Kocaeli ve İzmir öne çıkıyor.

Tarıma 2 milyar dolar
Dünyada pandemiyle beraber daha da evvel çıkan besin sektörü fonların da odağına girmiş durumda. Türkiye’de undan salça fabrikalarına ve seraya kadar çoğu alana yoğunlaşan fonlar, bu sene tarıma 2 milyar dolarlık yatırım yapacak. Bu sektörle Bahreyn’in önde gelen fon şirketi Ithmaar Bank B.S.C, Katar Yatırım Otoritesi’nin tarım yatırımları yapan fonu Hasad Food ve Suudi Arabistan fonu Sanabil Investment ilgileniyor.
Dünya devleri
Fonların gözdesi endüstri sektörü. Qatar Investment Authority, Abu Dabi Emirliği’nin fonu Abu Dhabi Investment Authority ve Suudi Arabistan Para Ajansı’na bağlı dünyanın üçüncü büyük varlık fonu Sama Foreign Holding saniyesel endüstri ve teknoloji sektöründeki şirketlere toplam 4 milyar dolar yatıracak.

Ulaştırma 1,5 milyar dolar
Körfez fon şirketleri ulaşım sektöründeki şirketlere de 1.5 milyar dolar yatırım planlıyor. Emirates Investment Authority, International Petroleum Investment Company ve Gulf Finance House, petrokimya ve ulaşım altyapı teknolojileri sektörlerinde ortaklık arayışında.

Turizmde ise toplam 500 milyon dolarlık yatırım amacıyla butona basan Investment Corporation Of Dubai, Sanabil Investment ve Mumtalakat Holding Company, İzmir ve Muğla’da otel ve sağlık turizmi yatırımı amacıyla görüşüyor.

Yatırım üs’sü olacağız
Ortadoğu Ekonomi Platformu Başkanı Erdin Özel, Ortadoğulu fonların son iki senede reel ekonomiye toplam 12 milyar dolarlık yatırım yaptığını hatırlatarak, “Bu sene amacıyla de toplam 8 milyar dolarlık yatırım planlıyorlar. Bu yatırımların bir çoğunun ön anlaşmaları imzalandı. Bu rakamın içersinde BİST ve swap anlaşmaları yok. Doğrudan endüstri ve reel yatırımcıya yapılacak yatırımlar. Tarım ve besin başta olmak üzere, enerji, sav’unma endüstri, petrokimya ve ulaşım altyapı hizmetleri sektörlerinde hizmet veren şirketlere yapacaklar” dedi. Türkiye’nin bilhassa ihracattaki başarılı performansı ve yeni ekonomi modeliyle dikkatleri üstüne çektiğini izah eden Özel, “Ülkemiz stratejik konumu nedeniyle dünyanın yatırım üs’sü olmaya başladı” diye konuştu.

Al Daar’dan büyük hamle
Al-Daar Investments Türkiye Temsilcisi Halit Sönmez, 6 senede gayrimenkul, endüstri ve fintech sektörlerine 1.2 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, “Bu sene yeşil enerjiye 80 milyon dolarlık yatırım planladık. Afyon’da 35 milyon dolarlık GES, Isparta Burdur’da 20 milyon dolarlık alçı taşı madeni yatırımı yapacağız. İki yatırım 2023 ilk çeyrekte bitecek. Bodrum ve Çanakkale’de de turizm yatırımı planlıyoruz” dedi.

Gelecek fonlar
Hasad Food: Katar Yatırım Otoritesi’nin tarım alanına yoğunlaşan yatırım kolu. Türkiye’de tarım sektörüne yatırım planlarını daha evvel ilan etmişlerdi.

Ithmaar Bank B.S.C.: Bahreyn odaklı İslami perakende bankası.

Sanabil Investments: Özel yatırımlara senede aşağı yukarı 2 milyar dolar yatıran finansal yatırım şirketi.

Qatar Investment Authority: Katar Yatırım Ot’oritesi (QIA) dünyanın en büyük 11’inci yerel varlık fonu. Yatırım portföyünde ilk sıralarında Almanya, İngiltere, Fransa, ABD, Çin, Rusya, Avustralya ve Türkiye var.

Abu Dhabi Investment Authority: Abu Dabi Yatırım Otoritesi (ADIA), Abu Dabi Emirliği’nin fonu. Fonun büyüklüğü aşağı yukarı 650 milyar dolar.

SAMA Foreign Holdings: Suudi Arabistan Para Ajansı’na bağlı ülkenin yerel varlık fonu. 700 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan fon, dünyanın üçüncü büyük varlık fonu arasında yer alıyor.

Emirates Investment Authority: Birleşik Arap Emirlikleri federal hükümetinin fonu. 2007’de kuruldu.

International Petroleum Investment Company: Uluslararası Petrol Yatırım Şirketi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin devlete ait bir şirketi. Pazar sayısal değeri 5 milyar dolar.

Gulf Finance House: GFH Financial Group, merkezi Bahreyn olan yatırım bankası. Kuruluşundan bu yana 5 milyar doların üstünde yatırım topladı.

Investment Corporation Of Dubai: Dubai fonu. Büyüklüğü 300 milyar dolardan çok.

Mumtalakat Holding Company: Bahreyn Krallığı’nın fonu. 14 ülkede 60’tan çok kuruluşta hisse sahibi olan fonun Avrupa, Amerika, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da yatırımları bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir