Kategoriler
Genel

DEVLET KATKISI

Düğün takısına yüzde 30 devlet katkısı!
Bugün itibarıyla 285 milyar TL büyüklüğe ulaşan BES’te armağan kartı sistemi başlıyor. Artık düğün ve özel zamanlarda altın yerine BES takılabilecek. Hediyeye de yüzde 30 devlet katkısı verilecek

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) organizasyonuyla başlayan ‘Türkiye Uluslararası Sigorta Zirvesi’nde konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman, biriken fonların para ve sermaye fonlarına yönlendirilmesiyle ekonominin gelişimi, yatırım ve istihdamın artışına katkıda bulunduğunu belirtti. Zaman, “2021 itibarıyla sektörden bankacılıktan sonra sigorta yüzde 4.2 pay alıyor. Yüzde 39.3 büyümelerin olduğunu görüyoruz. Aktif büyüklüğü Bireysel Emeklilik sistemi’nde (BES) Mayıs 2022 itibarıyla 300 milyar lira seviyelerine yaklaştı. Yılın başında BES katılımcılarına verdiği desteğin yüzde 30’a çıkması da bu gelişimi perçinlemiş oldu” diye konuştu.

BES HEDİYE KARTI SEÇENEĞİ

Zirvede konuşan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkan Vekili Ali Ersoy ise özel zamanlarda altın gibi BES armağan edilmesi konusu ile alakalı çalışmalar başlattıklarını belirtti. Ersoy, çalışmalar ile alakalı şu verileri verdi:

“Kişiler armağan olarak yakınlarına özel günlerinde altın gibi geleneksel armağanlar vermek yerine bireysel emeklilik hesaplarına ek katkı payı armağan etmek istiyorlar. Bu isteği karşılamak amacıyla ‘BES Hediye Kartı’ ya da ‘Hediye Sertifikası’ çalışmalarına başladık. Ayrıca, BES’te hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik bir grup tedbirler alarak, bu hedefe hizmet edecek çalışmalarımızı duyuracağız.”

HEDİYE’YE DE YÜZDE 30 DEVLET KATKISI VERİLECEK

Yeni sistemle alakalı soruları yanıtlayan Ersoy, “Vatandaşımızın düğün ve doğum günü gibi özel zamanlarda taktığı altınların yerine BES fonlarına para göndermesini ve katkı yapmasını gerçekleştiren bir sistem olacak. QR kod okutularak para gönderilebilecek. Çalışmayı bu sene tamamlamayı planlıyoruz. Gönderilen paraya da yüzde 30 devlet katkısı olacak. BES’teki üst limitler dahilinde para gönderimi yapılabilecek” dedi.

10 YILDA SEKİZ KAT BÜYÜME

Ali Ersoy, sigortacılık haftasının ilk düzenlendiği 2011’de 17.2 milyar TL olan prim üretiminin 2021’de 105.4 milyar TL’ye yükseldiğini belirtti. Ersoy, “2011 sonucunda 42.5 milyar TL olan sektör aktif büyüklüğü geçtiğimiz sene sonucunda 429.3 milyar TL’ye ulaştı. BES’te bugün itibarıyla aşağı yukarı devlet katkısı dâhil aşağı yukarı 285 milyar TL büyüklüğe ulaşıldı” şeklinde konuştu.

TSB Başkanı Atilla Benli ise sektörün 2021 sene sonu itibarıyla aktif büyüklüğünün 427 milyar lirayı, prim üretiminin ise 105 milyar lirayı bulduğunu belirtti. BES’te fon büyüklüğünün 244 milyar lirayı aştığını altını çizen Atilla Benli, “2021’de ülke ekonomisine sağladığımız teminat 230 trilyon liraya ulaşırken, ödediğimiz toplam tazminat tutarı da 64 milyar liraya yaklaştı. Öte yandan, 2022 seneninın ilk üç ayında prim üretimi geçtiğimiz senenin aynı devresine göre yüzde 70 artışla 43 milyar liraya ulaştı” şeklinde konuştu.

HEDEF 500 MİLYAR

BES’TE 300 milyar TL fon büyüklüğüne ve 14 milyon katılım gösteren kişiye yaklaştıklarını bildiren Atilla Benli, “BES’te hedefimiz 500 milyar TL fon büyüklüğü ve 17 milyon katılım gösteren kişiye ulaşmak. Yakın vakitte yaşama geçirilen reformlarla bu hedeflere bundan sonra daha yakın olduğumuzu biliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir