Kategoriler
Genel

DEVLET MÜDAELESİ GELİYOR

Ayçiçek yağı, şeker, buğday, mercimek fiyatlarıyla alakalı son dakika gelişmesi! Bakanlık döneme giriyor Ayçiçek yağı ve şeker fiyatlarıyla alakalı son dakika açıklaması. Mısır, ayçiçeği yağı, mercimek, şeker, buğday, arpa gibi stratejik besinlar, üreticilerden ideal fiyatlarla alınarak stoklanacak. Bu sayede piyasada üreticiyi zarar ettirecek şekilde fiyat kırılmasının önüne geçilecek. Yüksek miktarda ürün alınacağından, özel sektörün piyasayı bozmasını sağlayacak kadar stok yapmasına da engel olunacak Tarım ve Orman Bakanlığı ilk olarak özel sektörün stokçuluğunu ve fiyat artışını frenleyecek bir çalışma başlattı. Bazı mühim ürün kalemleri için alakalı kurumlar vasıtasıyla yeni alımlar planlandığı ve pazarının düzenleneceği öğrenildi.

 

Mısır, ayçiçeği yağı, mercimek, şeker, buğday, arpa gibi stratejik besinlar, üreticilerden ideal fiyatlarla alınarak stoklanacak. Bu sayede piyasada üreticiyi zarar ettirecek şekilde fiyat kırılmasının önüne geçilecek. Yüksek miktarda ürün alınacağından, özel sektörün piyasayı bozmasını sağlayacak kadar stok yapmasına da engel olunacak. Böylece ürünler, istediğinde pazara ürün süren stokçuların değil, devletin elinde bekleyecek. Reyon fiyatlarının yükselmesini durduracak şekilde, ihtiyaç anlarında pazara sürülecek. Bu sayede besin enflasyonu da frenlenmiş olacak.


DEPOLAR TAM DOLACAK

 

Hükûmet, bu çerçevede ilk olarak önceki gün Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı arpa ve buğday üreticilerine, buğday için kilogram başına 1 lira, arpa için kilogram başına 50 kuruş Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım primi desteği ödemeyi karara bağlamıştı. Söz konusu desteklerle alım süreci işlerken, TMO’nun geçici alım merkezleri de dâhil olmak üzere bütün bölgelerdeki alım randevularının tamamiyle dbulunduğu belirtildi.

TMO depolarının, tamamiyle doldurulacağı ifade edildi. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal da daha önce “Bütün amacımız ve hedefimiz, iç piyasadan stok meydana getirmek ve bunun için fiyatlandırma yapmak. TMO olarak geçici alım merkezleri açıyoruz. 2022 senesinde olası bulunduğu kadar en yüksek rekolteyi, en yüksek stoku vatan içindeki üreticilerimizden temin etmek istiyoruz” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.