Kategoriler
Genel

Dikkat

Altın alacaklar dikkat! Uzmanlardan kritik uyarı. Altın fiyatlarında haftanın son gününde hareketlilik devam ediyor. Mayıs ayında faiz yükseltmek isteyen Fed ardından altın üstündeki baskı iyice arttı. Piyasalardaki hareketlilik devam ediyor. Mayıs ayında faiz yükseltmek isteyen Fed, muhabere ve enflasyon üçgeninde sıkışan piyasalar amacıyla analistlerden uyarılar gelmeye devam ediyor. Güçlenen doların etkisiyle spot altın 10 gün içersinde yüzde 6’dan çok değer kaybıyla 1.900 bariyerinin altına indi. Düşüşün devam edebileceğine dair uyarıda tespit edilen uzmanlar ise geçmişten benzer örnekler sunarak süratli yükselişlerin yaşanabileceğinin de sinyalini verdi. Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından saat 15.07 itibarıyla 913 liradan prosedür görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.495 lira, Cumhuriyet altını da 6.110 liradan satılıyor.
Altının ons fiyatı, şu dakikalarda 1.914 dolardan prosedür görüyor.

 

ÇEKİLMELER OLABİLİR

Dünya’da yer alan habere göre, eksperler merkez bankalarının sıkılaştırma politikalarının altında meydaan getirdiği baskılar ile satışlarda 1.850 dolar desteğine doğru geri çekilme yaşanabileceği ikazında bulundu.

 

PİYASALARIN GÖZÜ FED’DE

Piyasalar ise Fed’in agresif para politikaları ve Çin’in yükselen vakalar karşısında yeniden kapanmaya gitme halun gündeme gelmesi ile daralma yaşadı. Bu hal ABD dolarını desteklerken, ons altında düşüşler söz konusu. Öte yandan Rusya’nın Bulgaristan ve Polonya’ya doğalgaz akışını durdurması altına az da olsa destek verse de piyasaların gözü Fed’de.

UZMANLAR NE DİYOR?

 

Bazı eksperler Fed’in oluşturduğu baskının altını dibe çekeceğini düşünürken, birtakım eksperler ise daha evvelki bilgilere bakarak faiz artışlarının ekonomi üstünde oluşturduğu baskının borsaları vurup altına destek verebileceğini savunuyor. Sıkılaştırma döngüleri esnasında faiz oranları yükseldikçe doların cazibesi artar ve yatırımcı hisse senedi gibi faiz artışına karşı titiz varlıkları elden çıkarır. Sabit getirisi olmayan altın da riskli görülerek satış gelen enstrümanlar arasında yer alır. Visual Capitalist yönünden Dünya Altın Konseyi bilgilerine dayanarak yayınlanan bir grafik ons altının, Fed’in faiz artışları evvel dolar ve borsalardan daha kötü performans gösterdiğini meydana koyuyor. 2015’in Aralık ayında, Janet Yellen’ın ilk faiz artışı evvel altın 1.050 dolarla dibe vurmuş, ardından kıymetli metalin nerdeyse bütün zamanların en yüksek seviyelerine iki katına çıkmasından anında evvel altının ons başına 1.050 dolarla dibe vurdu. Ardından iki katına yakın yükselmişti. Alan Greenspan’in Haziran 2004’te faiz oranlarını artırmasıyla başlayan bir evvelki sıkılaştırma döngüsünde de benzer şekilde altının onsu 380 dolarda dibe vurmuştu. Ardından 7 sene içersinde altının fiyatı yüzde 400 attı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir