Kategoriler
Genel

DİYANET YANITLADI

Emekli maaş promosyonu alabilmek helal mi? Diyanet yanıtladı
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, emeklilerin aldığı “Banka promosyonu caiz midir?” sorusuna yanıt verdi.

Bankalar emeklilere amacıyla yarışa girdi. Emekli maaş promosyonları 7.500 TL’ye kadar çıktı. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Emekli Maaş Promosyonu ile alakalı fetva geldi. Diyanet, emeklilerin maaş promosyonu almasının caiz olmadığını açıkladı.

Son dönemde emekli maaşlarını kendi bünyelerine katmak amacıyla r’ekabete giren bankalar yönünden verdiği en yüksek promosyon 7 bin 500 TL’ye kadar çıkarken, Diyanet İşleri Başkanlığı, emeklileri kızdıran fetvayı verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, “Banka promosyonu c’aiz midir?” sorusuna “Hayır” cevabını verdi.

Independent Türkçe’nin haberine göre; Türkiye’de Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur olmak üzere aşağı yukarı 14 milyon emekli bulunuyor. Yüksek enflasyon nedeniyle hükümet, geçtiğimiz temmuz ayında emeklilere yüzde 42,35 oranında zam yaptı. Zamlı maaşların yatmasından sonra kamu ve özel bankalar, emekli maaşları amacıyla verdikleri promosyon konusu ile alakalı r’ekabete girdi. Miktara göre değişkenlik olsa da bankalar, maaşlarını taşıyanlara 7 bin 500 liraya kadar promosyon olanağı sunuyor.

Emekliler promosyon amacıyla arayışlarını sürdürürken, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, “Banka promosyonu caiz midir?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Bankaların, kamu ya da özel sektörde çalışanlara, çalıştığı kurumlar yönünden maaşlarını kendilerinden almayı tercih etmeleri karşılığında vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekle beraber faiz şüphesinden de tümüyle uzak değildir. Bu itibarla, asli greksinimlerini karşılayacak halde olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları amacıyla kullanmamaları; bilakis gereksinim sahibi fakirlere vermeleri makul olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir