Kategoriler
Genel

DOĞAL GAZ

Doğal gaz her an kesilebilir! Enerji s’avaşında kıl’ıçlar çekildi
Ukrayna sav’aşıyla başlayan natural gaz ve petrol k’rizi, yeni bir boyuta taşınıyor. Finlandiya basınına konuşan yetkililere göre, ülkenin NATO’ya üyelik müracaatı, Rusya’nın natural gaz akışını durdurabilir. Gazetenin haberine göre natural gaz kesintisi yakın bir vakitte gerçekleşebilir.

Finlandiya’nın Iltalehti’ye konuşan hükümet kaynakları, N’ATO müracaatı nedeniyle Rusya’nın natural gaz akışını kesebileceğini söyledi.

Gazete, halk arasında Rusya’nın 23 Mayıs’ta natural gazı kapatabileceğine dair endişelerine ilgi çekti.

Ülkenin Avrupa İşleri Bakanı Tytti Tuppurainen geçen günlerde, Helsingin Sanomat gazetesine Finlandiya’nın Rusya’nın yeni ruble bazlı gaz ödeme planını kabul etme niyetinde olmadığını söylemişti.

Finlandiya S’avunma Bakanı Antti Kaikkonen Perşembe günü Iltalehti’ye verilen röportajda, natural gazın kesilebileceğine ilgi çekti.

Finlandiya Parlamento Grubu başkanı Ville Tavio, Finlandiya’nın Moskova’nın yeni ödeme mekanizmasına uymaması durumunda, Finlandiyalı politikacıların detaylı misilleme biçimleri ile ilgili bilgilendirildiğini söyledi. Tavio, gazın kesilip kesilmeyeceğine dair soruya, “Hazırlıklar yapıldı ve bunun gerçekleşmesi bekleniyor.” dedi.


DOĞAL GAZ 23 MAYIS’TAN ÖNCE KESİLEBİLİR
Öte yandan başka, bir Parlamento delegesi ve “Şimdi Hareket” partisinin başkanı Harry Harkimo, bu tür bir ihtimalın olduğunu doğrularken, kesintinin Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatı nedeniyle, 23 Mayıs’tan daha erken bir tarihte gerçekleşebileceğini söyledi.

Harkimo, “En’dişelendiğim şey Rusya’nın misillemesi. Doğal gaz alabilmek amacıyla ruble ödemediğimizde 23’ünde kesilecekti. Fakat şimdi aynı vakitte N’ATO’ya karşı bir tedbir olarak, her an kesilebilir.” dedi.

Finlandiya’nın N’ATO’ya katılması konusundaki tartışmalar, Rusya’nın Ukrayna’daki as’keri ope’rasyonu esnasında Nisan ayı başında yoğunlaştı. İttifakın birtakım üyeleri bu fikri destekledi ve Finlandiya Parlamentosu’nun fazlası delegesi katılım lehinde oy kullandı.

12 Mayıs’ta Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niiniste ve Başbakanı Sanna Marin, N’ATO’ya katılım müracaatını onayladılar. İki yetkiliye göre, ülkenin ittifaka girmesi sav’unma kabiliyetlerini artıracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir