Kategoriler
Genel

DOĞAL GAZ

Doğal gazda fiyat artışı Türkiye’ye etkilemez
Türkiye’nin imzaladığı uzun vadeli kontratlar, natural gaz piyasalarındaki ani fiyat artışlarına karşı elini güçlendiriyor. Kontratlarda fiyat değişimleri ortalama 6 ayda bir yapılıyor. PETFORM Genel Sekreteri Murat Kalay, “Bu hal ülkemiz adına büyük şans” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte Avrupa piyasalarında natural gaz fiyatları yüzde 60’a yakın artışla 140 avro civarını aştı. Doğal gazının aşağı yukarı yüzde 40’ını Rusya’dan tedarik eden Avrupa ülkeleri seçenek kaynak arayışlarını hızlandırırken, Rusya Enerji Bakanlığı’ndan Türkiye’ye yapılan gaz akışına dair bir açıklama yapıldı. Bakanlık, Ukrayna’da yaşanan muhabere sebebiyle Türkiye’ye gaz teminatında bir aksilik söz hususu olmadığını vu’rgularken, yalnız fiyatlarda artış yaşanabileceğini belirtti.

FİYATLAR ORTALAMA 6 AYDA BİR GÜNCELLENİYOR

Avrupa’nın aksine gaz tedarikini uzun vadeli kontratlar üzerinden sağlayan Türkiye’de gaz fiyatlarının anlık olarak değişmesi beklenmiyor. Türkiye başka gaz ortaklıklarında bulunduğu gibi Rusya ile de kontratlarında fiyatları aşağı yukarı 6 ayda bir güncellerken, piyasalardaki değişim yalnız bu düzeltme tarihlerinin sonrası fiyatlara yansıyor. Tükettiği gazın aşağı yukarı yüzde 33’ünü Rusya’dan alan Türkiye’nin, Azerbaycan ve İran gibi ülkelerle de gaz kontratları bulunuyor. Bununla birlikte Türkiye, sıvılaştırılmış natural gaz(LNG) kaynaklarından da gaz tedarikini sağlıyor.

UZUN VADELİ KONTRAT TÜRKİYE İÇİN AVANTAJ

Türkiye’nin yıllardır natural gaz tedarikini uzun vadeli sözleşmeler üzerinden gerçekleştirdiğini bildiren Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği (PETFORM) Genel Sekreteri Murat Kalay, “Uzun vadeli sözleşmelere sahip olmamız ülkemiz adına büyük bir şans. Arz güvenliğini sağlama noktasında bu kontratlar ülkemize büyük bir üstünlük sağlıyor” dedi. Kalay, Türkiye’nin Avrupa’ya göre çok daha yönetilebilir bir halun ortamında bulunduğunu dile getirdi.

AVRUPA DÖRT KOLDAN LNG ARAYIŞINDA

Türkiye’nin LNG kaynaklara son 5 senede mü’him yatırımlar yaptığını da bildiren Kalay, enerji fiyatlarındaki artış en çok Avrupa ülkelerini etkilerken, bölümde dört koldan LNG arayışları sürüyor. Küresel piyasalarda ortalamanın üzerindeki fiyatlara bile kaynak sağlama noktasında detaylı pro’blemler yaşanıyor. LNG kaynakların daha maliyetli olmasına karşın şu anda tedarik etme noktasında Türkiye’nin üstünlüklı bulunduğunu bildiren Kalay, “Son 5 senede atılan adımların kaymağını yiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir