Kategoriler
Genel

DOĞALGAZ İMASI

Türkiye’den rol ç’almak istiyor! ‘Doğal gaz’ iması
Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Abu Dabi Veliaht Prensi Al Nahyan yönünden kabul edildi. Görüşmede enerji hususu masadaydı. Miçotakis, Al Nahyan’a ‘Yunanistan’ın, coğrafi konumu nedeniyle Orta Doğu ve Akdeniz’den Avrupa’ya doğalgazın geçiş kapısı olma potansiyeline sahip’ olduğunu söyledi.

Başbakan Miçotakis, ziyareti kapsamında Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayid Al Nahyan ile bir araya geldi.

DOĞALGAZI BİZDEN GEÇİRİN İMASI
Görüşme esnasında Miçotakis, Al Nahyan’a “Yunanistan’ın, coğrafi konumu nedeniyle Orta Doğu ve Akdeniz’den Avrupa’ya doğalgazın geçiş kapısı olma potansiyeline sahip” olduğunu söyledi.

Miçotakis, “Bu yönde mühim yatırımlar yapılıyor. BAE’den bu yönde stratejik iş birliği ve fonların katılması ihtimalini keşfetmek istiyoruz.” dedi.

ENERJİ GÜNDEMİ
Aynı vakitte Yunanistan’ın Yunan topraklarında doğalgaz bulmak amacıyla kendi çıkarma programını tekrar aktif duruma getirdiğini bildiren Miçotakis, “Bu, daha çok stratejik iş birliği amacıyla fırsatlar yaratabilir.” ifadesini kullandı.

Enerji kaynakları hususu ile ilgili rol oynamak isteyen ülkenin başbakanı, Al Nahyan’a hitaben, “Enerjinin geleceğine, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginizi biliyorum.” şeklinde konuştu.

Kathimerini gazetesinin haberine göre; Kiryakos Miçotakis, konuşmasının devamında şunları söyledi:

BAE’YE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI
“İş birliğimizin kapsamı daha geniş ve daha derin olabilir. Yüzünüzde ülkemin sadık bir dostunu görüyorum. Yunanistan’ın, stratejik çıkarlarınız teh’dit altında olduğunda Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanısıra olacağına sizi temin ederim.”

Abu Dabi Veliaht Prensi Al Nahyan da Rusya-Ukrayna sav’aşının enerji sektörünü etkilediğini, enerji güvenliğine ehemmiyet verdiklerini ifade etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir