Kategoriler
Genel

Doğalgaz yardımı

Doğalgaz yardımı ne vakit sonuçlanır? Organik gaz desteği yardımından doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldelerdeki, sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında yada dönemsel ihtiyaç sahibi olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan vatandaşlar yararlanabilecek. Başvuru icra eden yurttaşlar ödemelerin yapılacağı zamanı beklemeye başladı. Peki, doğalgaz yardımı ne zaman sonuçlanır? 2022 naturel gaz fatura desteği ne zaman yatacak? İşte haberin detayları…

Doğalgaz yardımı ne vakit neticelanır? Isınma desteği kapsamında sunulan doğal gaz yardımı için başvurular devam ediyor. E-Devlet Kapısı üzerinden başvuruda bulunan vatandaşlar, heyecan içinde sonuçların açıklanacağı zamanı beklemeye başladı. Aile ve toplumsal Hizmetler Bakanlığı takibinde verilecek destek ödemesi ile ilgili detayları yazımızda ele aldık. Peki, doğalgaz yardımı ne süre sonuçlanır? 2022 organik gaz satmaca desteği ne süre yatacak? İşte cevaplar…

DOĞALGAZ YARDIMI NE süre SONUÇLANIR?

Ön kontrol sonrası başvurular, SYD vakıf mütevelli heyetleri tarafından incelenecek. Başvurusu kabul edilenlerin sıralama haline getirilip elektronik ortamda PTT’ye iletilecek. Hak sahiplerinin destekten faydalanabilmesi için PTT şubelerine konut abone grubunda olduklarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Hak kazanıp kazanamadığınızı e-Devlet müracaat sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.

DOĞALGAZ YARDIMI NE vakit YATACAK?

Ödemeler, mart ayının ikinci haftasından sonra başlamış olacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarının kriterlerine uyan 4 milyon hane için verilecek destek meblağı, hane başına senelik 450 lira ile 1150 lira içinde değişim gösterecek. Kronik hastaların ve yaşam destek cihazlarına bağlı yaşamını sürdürenlerin bulunduğu haneler için bu rakama yüzde 5 ilave yapılacak.

Organik gaz ödemeleri, mart ve ekim olmak üzere yılda iki defa gerçekleştirilecek. Yardım miktarı belirlenmeden önce Bakanlık bünyesinde oluşturulan ekiplerce, Türkiye genelinde naturel gaz altyapısı olup kömür desteğinden yararlanan hanelerin talepleri alındı. Buna ek olarak naturel gaz desteğinin hangi koşullar baz alınarak sağlanabileceğine ilişkin çalışmalar yürütüldü. Bakanlıkça, bu kapsamda Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere paydaş kurumlarla beraber detaylı bir çalışma yürütüldü. Gömü ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin her bölgesinin farklı iklim koşullarına sahip olduğunu göz önünde bulundurarak, bölgelerin ısıl değerlerine gore endeks geliştirdi.

Endeks, tüm ilçelerin Meteoroloji Genel Müdürlüğünden her bir ölçüm noktası için saatlik bazda son 4 senelik sıcaklık verilerinin uluslararası yöntemlerle değerlendirilmesiyle oluşturuldu, bölgelere verilecek destek meblağı saptandı.

SAĞLIK RAPORUNA GÖRE YÜZDE 5 EK ÖDEME

sıhhat raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdüren yurttaşlara ek ödeme yapacaklarını belirten Bakan Yanık, “yurttaşlarımızın başvurusu esnasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz destek meblağına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız” dedi.

Bakan Yanık, “Ödemesini kendi yapamayacak durumdaki engelli ve yaşlıların da bu süreçte mağduriyet yaşamaması için hak sahibi abonenin faturası ve kimliği ibraz edilerek işlemlerin gerçekleştirilmesi için lüzumlu kolaylığı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir