Kategoriler
Genel

doğru bulmuyoruz.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, dolar kuru için 11-12 TL seviyelerinin daha uygun olabileceğini söylemiş oldu. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, bu yıl gerçekleştirilecek MÜSİAD Expo ve Türk-Arap İş Zirvesi başta olmak üzere dernek tarafından hayata geçirilecek projelere ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Dolar kuruna ilişkin öngörüsünü paylaşan Mahmut Asmalı önemli açıklamalarda bulunmuş oldu.

Mahmut Asmalı, dolar kurunun kaç seviyelerinde olması gerektiğine ilişkin soruya karşılık, kurla ilgili tahminde bulunmanın zor bulunduğunu bildirdi. Asmalı, kurun mevcut seviyesine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kurun şu anki seviyesi bile yüksek. Kurun seviyesi, öteki ülkelerin de enflasyon sayılarıyla karşılaştırıp onlardan arındırılmış seviyesine bakılmış olduğunda 1990’lı yıllara bakılırsa bile en üst seviyede şu anda. Dolayısıyla kurun şu anda bu miktarın birazcık daha altında olması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak sanayimizin ilk isteği kurdaki oynaklığın son bulmasıydı.

Minimumından kur korumalı TL mevduat hesabıyla bu sağlandı. Sanayiciler bu durumdan memnun. Ancak bizler kurun ithalatı özendirici seviyede aşağılara gelmesini doğru bulmuyoruz. Düzey olarak birazcık daha aşağı düşmeli. 11-12 TL seviyeleri bir ihtimal daha uygun bir seviye olabilir. Sadece dediğim benzer biçimde oynaklığın olmaması bizim için esastır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir