Kategoriler
Genel

DOLAR AKACAK !

Türkiye’ye dolar akacak! İki sene aranın sonrası tekrar atağa geçti
Düğün turizminde tekrar atağa geçtiğimiz Türkiye, 7 ayda 2019 rakamlarını yakaladı. Körfez ülkeleri, Hindistan ve Pakistan’dan 1.000’in üstünde çift Türkiye’de mutluluğa ‘evet’ diyecek. Düğün turizmi 500 milyon doların üstünde gelir bırakacak

Türk turizm sektörünün en mühim gelir kalemlerinden biri olan düğün turizmi şuandan pandeminin izlerini sildi. İki senelik aradan sonra destinasyon düğünlerinde tekrar gözde olan Türkiye, senenin ilk 7 ayında 2019 rakamlarını yakalamayı başardı.

Bu sene sonucunda hem düğün adedi hem de gelir bakımından rekorların kırıldığı 2019’un aşılacağını bildiren sektör temsilcileri, Türkiye’yi destinasyon düğünlerinde ilk 10 ülke arasına sokmayı hedefliyor. Başta Körfez ülkeleri olmak üzere, Hindistan, Pakistan ve Azerbaycan’dan 1.000’den çok düğüne ev sahipliğini yapacak olan Türkiye, bu alandan 500 milyon doların üstünde gelir elde edecek.

2019 RAKAMLARI AŞILACAK

Türkiye Uluslararası Etkinlikler Derneği (TUED) Kurucu Başkanı ve Uluslararası Etkinlik Derneği’nin (International Live Events Association-ILEA) Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Tepeler, destinasyon düğünlerinin seneye süratli bir başlangıç yaptığını söyledi.

7 ayda 2019’u yakaladıklarını, bu sene sonucunda ciro ve düğün adedinda 2019’un aşılacağını izah eden Tepeler, 1.000’in üstünde çiftin Türkiye’de mutluluğa ‘evet’ diyeceğini kaydetti. Tepeler, “Hoşgeldin partisi, kına gecesi ve düğün olmak üzere üç değişik faaliyet düzenliyoruz. Sadece tek bir organizasyonun en az faaliyet bütçesi 100 bin dolardan başlayıp talebe göre 5-6 milyon dolara kadar çıkıyor. Bu düğünlerin ekonomiye senelik katkısı en az 500 milyon doları aşacak” dedi.

EN BÜYÜK GELİR HİNTLİLERDEN

Türkiye’ye düğün gerçekleştirmek amacıyla en çok Körfez ülkelerinden talep aldıklarını izah eden Tepeler, “Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran şu anda ilk üçte yer alıyor. Bunu Hindistan ve Pakistan takip ediyor. Hintliler amacıyla düğün çok mühim ve lüksü seviyorlar. O amaçla Hindistan’dan gelen çiftlerin düğünleri milyon dolarları buluyor” ifadelerini kullandı.

ORTALAMA 7 GÜN KALIYORLAR

Düğünlere 100 ila 1.000 arasında misafirin yaklaştığını açıklayan Meltem Tepeler, gelenlerin en az 3 gün konakladığını aktardı. Tepeler, “3 gün yalnızca düğün faaliyeti amacıyla konaklıyorlar. Ardından kesinlikle değişik şehirleri de görmek istiyorlar. Ortalama konaklamaları 7 günü buluyor” dedi.

DÜĞÜNE GELİP EV ALIYORLAR

Düğün turizminin yalnızca faaliyet sektörüne değil, otellerden yeme-içme ve perakendeye kadar çoğu sektöre katkı sunduğuna ilgi çeken Tepeler, “En lüks otelleri tercih eden düğün konukları yalnızca konaklama ve yeme içme amacıyla günlük 1.000-1.500 dolar harcıyorlar. Hem de alış veriş amacıyla ayırdıkları bütçelerini de dahil ettiğimizde günlük harcamaları 4-5 bin doları bulabiliyor” diye konuştu. Düğün amacıyla gelen konuklarına daha sonra tatil gerçekleştirmek amacıyla de ülkemize geri geldiğine ilgi çeken Tepeler, “Hatta buraya gelip ev alan konuklarımiz dahi var. Geçen hafta düğün amacıyla gelen bir İranlı misafirimiz İstanbul’dan 1 milyon dolara daire aldı” şeklinde konuştu.

2023 KONTRATLARI YAPILDI

Destinasyon düğünlerinde yükseliş ivmesinin önümüzdeki sene da devam edeceğini açıklayan Tepeler, “Şimdiden 2023 amacıyla talep almaya başladık. Bazı düğünlerin kontratları imzalandı. Gelecek sene, bir sorun yaşanmadığı takdirde yeni rekorlara imza atacağımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Destinasyon düğünlerinde Türkiye’nin hâlâ ilk 10’da yer almadığını izah eden Tepeler, “Bu alanda en kuvvetli rakibimiz Dubai. Hedefimiz ise en kısa sürede ülkemizi ilk 10’a sokabilmek” dedi.

KAPADOKYA DA ÖNE ÇIKMAYA BAŞLADI

Türkiye’de düğünlerin en gözde lokasyonunun İstanbul olduğunu izah eden Tepeler, “Özellikle boğaz hattı otellerİ en çok talep gören yerler. Hem de lüks segment otellere ve kır düğünlerine de talep var” dedi. İstanbul’u Antalya ve Bodrum’un takip ettiğini açıklayan Tepeler, “Son dönemde Kapadokya da mühim bir destinasyon olarak öne çıkmaya başladı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir