Kategoriler
Genel

DOLAR DURDURULAMIYOR

Dolar durdurulamıyor! Geldiği civar herkesi ş’oke etti
Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 17,39 civarlerinde prosedür görüyor. Dolar, bütün mühim para birimlerine karşı değer kazanıyor. Bu ivmenin etkisiyle euro/dolar paritesi 2002’den bu yana en düşük civara geldi.

Dün alış çoğunluklu bir seyir izleyen dolar/TL, günü önceki kapanış düzeyinin yüzde 0,6 üstünde 17,3740’tan tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından saat 10.00 itibarıyla önceki kapanış oranına göre yüzde 0,1 artışla 17,3930’dan prosedür görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yatay seyirle 17,4380’den, sterlin/TL yüzde 0,1 değer kaybıyla 20,6440’tan alıcı buluyor.

Dolar endeksi son 20 senenin zirvesinde
ABD’de yarın açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi evveli enflasyon e’ndişesi ve güvenilir liman olarak yükselen dolar isteği ardından r’ekor kırmaya devam eden dolar endeksi 108,4 ile son 20 senenin zirvesine yakın seyrediyor.

Analistler, yarın açıklanacak enflasyon bilgileri evvel yatırımcıların çok temkinli hareket ettiğini belirtti.

Daha da güçlenebilir
Avro/dolar paritesinin de 20 senenin en düşüğü olan 1,0010’a gerilediğini açıklayan analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif şahin tutumunun doları başka para birimleri karşısında desteklemeye devam edebileceğini ifade etti.

Analistler, bugün vatan dışında Almanya’da Zew beklenti endekslerinin takip edileceğini aktararak, teknik yönden dolar endeksi amacıyla 110,8’in direnç, 107,1 ve 105’in destek mevkisine yaklaştığını kaydetti.

Doların güçlenmesinde haftanın ilk prosedür gününde r’isk iştahında görülen bozulma rol oynadı. Çin’de tekrar Kovid-19 vakalarının yükselmesi ve s’algın önlemlerinin gündeme gelmesi risk algısını olumsuz etkilerken, Avrupa payları ve ABD vadelileri de geriledi.

ABD’de enflasyonun zirveyi yenilemesi bekleniyor
Dolarda güçlenme haftanın ilk prosedür gününde manşetlerde ilk sıralara çıkarken, pazar aktörleri ABD enflasyonuna odaklandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler ABD’de enflasyonun yüzde 9 oranına yaklaşarak 40 senelik zirveyi yenilemesini öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir