Kategoriler
Genel

DOLAR KAÇ TL ?

Piyasalara BDDK etkisi! Dolar kaç TL oldu?
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yönünden alınan kararlara dair yeni bir açıklama yaptı. Açıklama ardından düşüşe geçtiğimiz dolar serbest piyasada liradan, Avro ise 17,459 liradan prosedür görüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), cuma günü açıkladığı kredi kullandırımı kararına dair, “Bağımsız denetime tabi bir şirket olması, şirketin yabancı para (YP) nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon liranın üstünde olması ve şirketin YP nakdi varlıkların TL karşılığının aktif toplamından ya da son 1 senelik net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması… Herhangi bir şirketin karar kapsamına girebilmesi söz hususu 3 şartın hepsinin aniden sağlanması gerekmektedir” açıklamasını yaptı.


HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDAN PİYASAYA YENİ MESAJ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yönünden alınan kararlara dair, yeni bir açıklama yaptı. “Bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir. Bütün ekonomi kurumlarımızla beraber ve eşgüdüm durumunda birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecektir” ifadeleri kullanıldı.

‘KARAR FİNANSAL İSTİKRARI DESTEKLER NİTELİKTE’

Bakanlıktan oluşturulan yazılı açıklamada, “Son dönemde, BDDK yönünden alınan; vatan dışı yerleşiklerle türev prosedür sağlayan bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki vatan içi yerleşik şahıslara kullandırılacak ticari nakdi kredilere yüzde 500 risk ağırlığı getirilmesi, konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde kredi değer oranının farklılaştırılması, 15 milyon TL üstünde döviz zenginliği tespit edilen ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının; aktif toplamından ya da son 1 senelik net satış hasılatından büyük olanı yüzde 10’u aşan bağımsız denetime tabi reel sektör şirketleri amacıyla TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerinin sınırlandırılması kararları, 9 Haziran’da attığımız adımların bir devamıdır. Kredi pazarı gelişmelerine yönelik alınan bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir. Bütün ekonomi kurumlarımızla beraber ve eşgüdüm durumunda birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecektir” denildi.

DOLAR KAÇ TL OLDU?

İstanbul serbest piyasada dolar 16,3280 liradan, avro 17,1960 liradan haftaya başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklama ardından dolar düşüşe geçti. Serbest piyasada dolar 1652 liradan, Avro ise 17,459 liradan prosedür görüyor.

Cuma günü, doların satış fiyatı 17,3700 lira, avronun satış fiyatı ise 18,3120 lira olmuştu.2 HAFTANIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Geçtiğimiz akşam Dolar/TL, saat 20.30 itibarıyla önceki kapanış oranına göre yüzde 3,5 azalışla 16,7460’tan prosedür gördü. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 3,3 düşüşle 17,6660’tan, sterlin/TL yüzde 3,5 değer kaybıyla 20,5510’dan alıcı buldu. Dolar endeksi, dünkü kapanış düzeyinin yüzde 0,2 altında 104,2’den prosedür görürken, avro/dolar paritesi yüzde 0,2 artışla 1,0545 orantısında hareket etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir